“Marrëveshja për Brexit-in nuk ndryshon me kryeministrin e ri britanik”

Bashkimi Europian ka vënë në dukje se bashkë me kryeministrin e ri që do të zgjidhet në Britani të Madhe nuk do të ketë ndryshime në marrëveshjen për Brexit-in.

Kryezëdhënësi i Komisionit Europian, Margaritis Schinas, në një konferencë për media iu përgjigj pyetjes në lidhje me Boris Johnson, liderin e Partisë Konservatore britanike që garon për postin e kryeministrit, i cili ka premtuar se nuk do t’i paguajë BE-së rreth 40 miliardë sterlina të cilat burojnë nga angazhimet e mëparshme.

“Të gjithë e dinë marrëveshjen që ndodhet mbi tryezë. Marrëveshja për Brexit-in e miratuar nga të gjitha vendet anëtare nuk do të ndryshojë me ndryshimin e kryeministrit të ri që do të zgjidhet në Britani”, deklaroi Schinas i cili ka nënvizuar se Unioni nuk do të ndërhyjë në garën për lider që vazhdon në Britani.

Pas dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May nga udhëheqja e Partisë Konservatore, afati i aplikimit të përcaktuar për kandidatët e rinj drejtues përfundoi dje në mbrëmje. Sipas rregullave të partisë, ka arritur në 10 numri i atyre që zyrtarisht kërkuan kandidaturën duke marrë mbështetjen e 8 deputetëve.

Kandidatët fillimisht do të garojnë në votimin që do të zhvillohet më 13 qershor në Dhomën e Komunve të partisë. Emrat që marrin mbështetjen e të paktën 17 deputetëve do të kalojnë në raundin e mëpasshëm që do të zhvillohet më 17 qershor, ku në këtë votim duhet që kandidatët të marrin të paktën votën e 33 deputetëve.

Nëse shumica dërmuese e deputetëve nuk bashkohen pas dy kandidatëve, atëherë kandidatët e mbetur, këtë herë pritet të garojnë në votime të ngjashme më 19 dhe 20 qershor.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Brazil, arrin në 17.917 numri i vdekjeve nga COVID-19

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në shtetin e Amerikës Jugore, Brazil, kanë humbur jetën edhe 1.179 persona. Sipas faqes së internetit të Ministrisë...

Brexit në një rrugë pa krye!

Në Bruksel po zhvillohen sërish negociata për Brexitin. Kjo në një kohë kur britanikët nuk ia kanë idenë se ç’duan dhe vazhdojnë të ecin...

Rasti Xhisiela, PD: BE t’i garantojë vajzës mbrojtje fizike

Një ditë pas thirrjes publike për azil politik për Xhisila Malokun në protestën e shoqërisë civile, zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa i kërkoi...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...