• Home
  • BOTA
  • Malajzia kërkon kredi nga Japonia për të paguar borxhet e saj
BOTA

Malajzia kërkon kredi nga Japonia për të paguar borxhet e saj

Spread the love

 

Kryeministri i Malajzisë, Mahathir Muhammed, kërkoi nga kryeministri japonez Shinzo Abe kredi për të shlyer borxhet e vendit.

Mahathir, u takua me homologun e tij Abe në Tokio, ku ai ndodhet për Konferencën Ndërkombëtare Nikkei mbi “Ardhmërinë e Azisë” e cila mbahet për herë të 24 në Japoni këtë vit.

Në një konferencë për shtyp pas takimit Mahathir ka theksuar se ka kërkuar kredi nga Japonia për të paguar borxhet e jashtme të Malajzisë, dhe se Japonia do ta vlerësojë këtë kërkesë.

Mahathir Muhammed, erdhi në detyrën e kryeministrit pas zgjedhjeve të mbajtura muajin e kaluar në Malajzi, ku ai kishte njoftuar se borxhi i jashtëm i Malajzisë është rreth 252 miliardë dollarë.

Qeveria e tij vendosi në veprim “fondin e shpresës” i cili parashikon mbështetjen e popullatës për të paguar borxhet e vendit, ku vetëm në dy javë shuma e mbledhur arriti në 14 milionë dollarë.

Malajzia në kuadër të masave për reduktimin e shpenzimeve uli pagat e ministrave me 10 për qind.

Related posts

TSK mbështetje shëndetësore për civilët në Afrin

dritatv

Siri, regjimi kryen sulm artilerik në Hama

dritatv

Katër të plagosur nga sulmi në Nju Jork

dritatv

Leave a Comment