Macron bëhet i ashpër ndaj migracionit

French President Emmanuel Macron looks on during a joint press conference with Jordan’s King Abdullah II following a meeting at the Elysee Palace in Paris on June 19, 2017. / AFP PHOTO / POOL / GONZALO FUENTES (Photo credit should read GONZALO FUENTES/AFP/Getty Images)

Presidenti francez, Emmanuel Macron bëri thirrje për të qenë të palëkundur para shpërdorimit të së drejtës për azil, duke theksuar se kërkesat për azil nuk kanë qenë kurrë kaq të larta në Francë, ndërkohë që fluksi i hyrjeve në Evropë nuk ka qenë kurrë kaq i ulët.

“Duke pretenduar të jemi humanistë, ndonjëherë tregohemi tepër të dobët”, u shpreh Macron, në një mbledhje me dyert të mbyllura, para deputetëve e senatorëve të partisë presidenciale dhe aleatëve të saj, si edhe të gjithë qeverisë.

“Unë besoj tek e drejta jonë për azil, por kjo e drejtë është devijuar nga qëllimi i saj nga burime, njerëz që bëjnë manipulime. Nëse nuk përballemi me të, do ta pësojmë ne”, paralajmëroi ai, duke siguruar që shërbimet përkatëse do të jenë më efikase dhe humane.

Disa muaj para zgjedhjeve bashkiake, marsin e ardhshëm, presidenti i bëri thirrje partisë së tij që të mos shndërrohet në një parti borgjeze, që injoron opinionin e klasave popullore.

“Çështja është të dimë nëse duam të jemi apo jo një parti borgjeze. Borgjezët nuk kanë ndonjë problem me emigracionin, nuk preken prej tij, ndërsa klasat popullore jetojnë me të”, tha ai.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

U ekzekutua në sy të djalit të mitur. Autori i kishte 46 mijë euro borxh

Detaje të reja për ngjarjen që tronditi dje kryeqytetin ku u vra me armë zjarri një 62-vjeçar me origjinë nga Fieri. Gazetarja Dorjana Bezat...

Erdogan: Rritja e dollarit dëshmi e një atentati ekonomik

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se lëkundja e fundit ekonomike në Turqi tregon se asnjë shtet në botë nuk është i...

BE shton edhe 6 kompani ruse në listën e sanksioneve

Bashkimi Europian shtoi në listën e sanksioneve edhe gjashtë kompani ruse, të përfshira në ndërtimin e urës Kerç që lidh Rusinë jugore me Gadishullin...

Së fundi

Bylykbashi: Duke nisur nga sot, “gjendja e fatkeqësisë natyrore” dhe masat janë antikushtetuese

Me anë të një statusi në “Facebook”, ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi shprehet se që nga dita e sotme e Fiter Bajramit, “gjendja e...

Reagon Policia e Shtetit ndaj sistemit TIMS jashtë funksionit

Policia e Shtetit ka reaguar pas një lajmi, se është dëmtuar sistemi TIMS dhe nuk funksionon. Në lidhje me ngjarjen Policia sqaron se “Në datë...

Çavuşoğlu: Solidariteti me Afrikën, më i nevojshëm se kurrë më parë

"Kushtet e papara të shkaktuara nga pandemia COVID-19 në gjithë botën e bëjnë solidaritetin e simbolizuar nga Dita e Afrikës edhe më të rëndësishëm...