LIVE/ Basha paralajmëron Ramën: Lutu që të kesh fatin e Gruevskit

Pak pas konferencës së kryeministrit Edi Rama, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një bashkëbisedim me gazetarët nuk kurseu akuzat ndaj kreut të Qeverisë. Në fjalën e tij, një ditë pas protestës së opozitës së bashkuar kryedemokrati Basha tha se Rama duhet të lutet që të ketë fatin e Nikola Gruevskit, ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut,  i cili ndodhet në azil politik në Hungari.


“Ekonomia po gllabëron vende pune përmes krizës ekonomike.Problemi i sigurisë ushqimore i shkaktuar nga monopolizimi total nga oligarkë, për probleme të përditshme janë të ngjashme me njëra tjetrën por ndonjëherë halli hallit nuk i ngjan. Jetojmë në një vend anormal me njëpolitikë anoramale. Pse ndodh kjo? Pse ndihen kaq të shkëputur njerëzit e thjeshtë nga politik bërja nga marrja e vendimeve. Është humbja totale e drejtpeshimitqë mban një shoqëri në bashkëjetesë. Ka humbur për një arsye të thjeshtë, sepse në 6 vite vendi nuk udhëhiqet por sundohet. Nga ana tjetër përgjigjen për një junte kriminale të rezervuar për protestuesit dhe të gjithë qytetarët e Tiranës që bashkë me fëmijët e tyre kanë marrë doza të larta të gazit helmues që u përdoren kundër protestuesve dhe kundër qytetarëve. Sot, është e qartë që me mirëkuptiomin që tregoi për rrahjen barbare tëPD urdhëruesi i vrasjes ka dalë para qytetarëve. Helmimi i fëmijëve, pleqve tregoi qartë sesa është i shkëputur nga realiteti, që i shikon si një film nga vila në Surrel. Njerëzit janë në vuajtje të thellë herë bën gaztorin. Është e qartë se nuk më vazhdohet më.
Megjithatë, sot ora pas dramës së brendshme dhunës së parë nga gjithë shqiptarët dhe gjithë bota. Mos bëj të fortin pas autoblindave pas gazit lotsjellës, nuk do marrësh pushtet me dhunë. Në rastin më të mirë do lutesh që të kesh fatin e Nikola Gruevskit. “- u shpreh Basha.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Google Chrome merr dizajn të ri

Google Chrome konsiderohet gjerësisht si shfletuesi më i popullarizuar në botë. Shërbimi u jep përdoruesve një shumëllojshmëri funksionalitetesh falë shtrirjes së gjerë të mjeteve shtesë...

HISTORI/ Si erdhën hebrenjtë e Spanjës në Perandorinë Osmane, çfarë sollën dhe çfarë morën!

Më 30 korrik 1492, monarku spanjoll urdhëroi dëbimin e hebrenjve nga vendi, duke i hapur rrugën një kapitulli shqetësues në historinë hebraike. Hebrenjtë sefradikë,...

Qeveria e Pajtimit Kombëtar në Libi dënon heshjen e komunitetit ndërkombëtar

Qeveria e Pajtimit Kombëtar në Libi dënon "heshtjen e komunitetit ndërkombëtar" përballë faktit që forcat e gjeneralit Khalifa Haftar kanë vënë në objektik disa...

Së fundi

Turqia regjistron 73 vdekje të reja nga COVID-19, numri i viktimave rritet në 574

Turqia ka konfirmuar se 73 persona të tjerë kanë vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend, duke e çuar në 574 numrin e...

Itali/ Rënie e madhe e numrit të viktimave në 24 orët e fundit

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në 15887, që...

Shkon në 21 numri i viktimave në Shqipëri, ndërron jetë ish-boksieri

Ka shkuar në 21 numri i viktimave që lidhen me Koronavirusin në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka ndërruar jetë ish-boksieri Skënder...