Lideri i Vëllazërisë Muslimane në Jordani jep shpirt gjatë hytbes së xhumasë

Një nga anëtaret kryesor i grupit të Vëllazërisë Myslimane të Jordanisë ka vdekur teksa ishte duke dhënë hytben e së xhumasë ne një xhami në Amman.

“Abdul-Latif Arabiyat vdiq pasi humbi vetëdijen duke mbajtur hytben e së premtes,” tha për Anadolu Agency, Murad al-Adayla, sekretar i përgjithshëm i Frontit të Veprimit Islamik (krahu politik i Vëllazërisë Myslimane në Jordani).

Arabiyat u lind në vitin 1933 në Al-Salt, ne perëndim të Ammanit.
Më vonë, ai shërbeu si kryetar i parlamentit për tre mandate të njëpasnjëshme nga 1990 në 1993.
Arabiyat, i cili gjithashtu shërbeu për një kohë si kreu i Frontit të Veprimit Islamik, ishte 86 vjeçar në momentet e vdekjes.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Haradinaj i OVL UÇK-së i reagon ashpër Sylejman Selimit për numrin e veteranëve

Organizata e Veteranëve të Luftës ka reaguar ndaj deklaratave të ish-komandatit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi. Ky i fundit gjatë ditës së djeshme deklaroi...

Ka përfunduar takimi i opozitës së bashkuar me ambasadorët e vendeve të BE në selinë blu, mes tyre edhe Luigi Soreca.

Në një deklaratë për mediat Basha zbuloi detaje nga takimi: ”Shqipëria po bën hapa mbrapa, Kriza po thellohet prej veprimeve të javëve të fundit. Po...

OPEC-u zgjat kufizimin e prodhimit deri në fund të vitit 2018

Organizata e Shteteve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe shtete prodhuese të naftës që nuk janë pjesë e OPEC-ut, arritën një marrëveshje për të zgjatur...

Së fundi

Theu karantinën, 4 muaj burg për 27 vjeçarin

Një 27 vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës. Ky është dënimi i parë më...

Shqipëri : Konfirmohen 25 raste pozitive në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona. Në total, numri i të infektuarve në Shqipëri...

Vetëm 55% e punonjësve kanë përfituar pagën prej 40 mijë lekësh

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë...