Libi, aeroporti në Tripoli pezullon fluturimet pas sulmit të Haftarit

Aeroporti Ndërkombëtar Mitiga në kryeqytetin libian Tripoli ndërpreu fluturimet pas një sulmi të fundit me raketa nga ana e forcave të komandantit renegat Khalifa Haftar, (AA).

Administrata e aeroportit njoftoi në faqen e saj në Facebook se sulmi në Tripoli shkaktoi panik te udhëtarët ashtu edhe anëtarët e stafit.

Mustafa Al-Mujie, zëdhënës i operacionit “Burkan al-Ghadab”, një fushatë ushtarake e nisur nga forcat qeveritare, konfirmoi për AA se milicitë e lidhura me Haftarin kanë shkrepur raketa.

Ai shtoi se granatimet nga forcat besnike të Haftarit në zonën Al-Hadaba lanë të vrarë një grua, kurse shumë të tjerë u plagosën.

Sulmi erdhi një ditë pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi një rezolutë që kërkon armëpushim të qëndrueshëm në Libi.

Rezoluta gjithashtu parasheh një mision monitorimi në Libi dhe u kërkon shteteve të ndalojnë dërgimin e armëve.

Forcat e Haftarit me bazë në Libinë lindore filluan një fushatë ushtarake në prill për të kapur Tripolin nga Qeveria e Pajtimit Kombëtar (GNA) e njohur ndërkombëtarisht, por deri më tani nuk kanë arritur të përparojnë përtej periferisë së qytetit.

Që nga rrëzimi i ish-liderit libian Muammar Gaddafi në vitin 2011, në Libi janë shfaqur dy qendra pushteti, një në Libinë lindore e mbështetur kryesisht nga Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, me të cilën është i lidhur edhe gjenerali puçist Haftar, dhe një tjetër në Tripoli, e cila gëzon njohjen ndërkombëtare atë të OKB-së.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Superavioni kinez, nga Pekini në Nju Jork për dy orë

Inxhinierët kinezë publikuan projektin për ndërtimin e një superavioni hiperskonik, në gjendje që të përshkojë distancën nga Pekini në Nju Jork për dy orë. Aktualisht,...

Ministrat në skaner, Rama mbledh kabinetin në Vlorë

Pas një mbledhjeje të qeverisë në muajin korrik në Tiranë, Kryeministri Rama ka thirrur anëtarët e kabinetet në qytetin e Vlorës, për një tjetër...

Tre shtete në SHBA heqin masat kufizuese

Disa shtete në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë lehtësuar masat duke lejuar hapjen e shumë bizneseve. Në Xhorxhia i cili është ndër vendet që...

Së fundi

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen pis kaq lehtë, edhe nëse kujdeseni shumë, shumica prej nesh...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë kërkesë zyrtare...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar 522 infeksione...