Letër nga burgu, Sylejman Selimi ka këtë porosi për organizatorët e protestës

Ish-komandanti i UÇK-së Syleman Selimi dhe Jahir Demaku, janë deklaruar kundër mbajtjes së protestës të paralajmëruar nga një grup qytetarësh, për datën 19 shtator para Pallatit të Drejtësisë, për lirimin e tyre.

Selimi dhe Demaku, përmes një letre të siguruar nga “Gazeta Blic” kanë shprehur pikëpamjet e tyre karshi kësaj proteste, të cilën e cilësuan si mjet jo nevojshëm për lirimin e tyre.

“Pas paralajmërimit në media për organizimin e një proteste me datën 19 të tkëtij muaji ora 12 para Pallatit të Drejtësisë falenderojmë të gjithë ata që shprehen mbështetje me të drejtën tonë, e kuptojmë edhe shqetësiin real të tyre dhe gatishmërinë për kontribut në sensibilizim të opinonit.

Ne jemi duke u mbajtur në burgun e Dubravës padrejtësisht pa kurrfar baze ligjore.

Kjo tani më është e qartë edhe nga vendimet e gjykatave kompetente të cilat kanë anuluar vendimet e gjykatave paraprake në rastin e njohur në opinon si Drenica 1 dhe 2.

Ne nuk i shohim protestat si të nevojshme dhe as si mënyrë e duhur për këtë rast e në këto rrethana.

Ne presim nga organet e drejtësisë të veprojnë në përputhje me ligjin dhe në respektim të drejtës sonë si qytetar të dinitetshëm të këtij vendi.

/Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ish-kandidati për kryetar të Prishtinës merr tender në komunë

    439.401,60 euro do t’i kushtojë ruajtja e objekteve Komunës së Prishtinës për vitin 2018.Vegim Gashi provoi që të marr drejtimin e Prishtinës në vitin...

Iraku reagon ndaj deklaratës së Macronit për Hashdi Shabin

Zëvendëspresidenti i Irakut Nuri el-Maliki reagoi kundër deklaratës së presidentit të Francës Emmanuel Macron lidhur me atë se “Nevojitet shuarja e Hashdi Shabit”, transmeton...

Shembet hoteli në Kinë, të paktën 70 të bllokuar

Një operacion shpëtimi po zhvillohet në Kinë pasi një hotel u shemb në juglindje të vendit, në qytetin Chuanzhou, provinca Fujian, sipas...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...