Lego po teston një mënyrë për të ricikluar kubet

Prodhuesi danez i lodrave Lego nuk dëshiron që kubet e tij plastikë të hidhen në plehra, dhe është duke provuar sesi poseduesit që i kanë braktisur ato mund t’iu japin fëmijëve të tjerë.

Posedues në Shtetet e Bashkuara thanë të martën se ata mund të shtypnin një etiketë postare nga faqja e Lego, t’i vendosnin kubet e tyre të përdorura në një kuti dhe t’i dërgonin ato te prodhuesit falas.

Lego tha se ata do t’i pastrojnë, paketojë dhe do t’i japë ato në mësimdhënien jo-fitimprurëse për Amerikën, e cila do t’i dhuronte ato në shkolla në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Kubet gjithashtu do të dërgohen në klube djemsh dhe vajzash në Boston për programe jashtëshkollore.

Nëse qëllon i suksesshëm, Lego do ta shtrijë programin në Shtetet e Bashkuara vitin e ardhshëm.

Kjo kompani zakonisht u thotë klientëve të saj që të mbajnë kubet ose t’ua japin të tjerëve. Por disa kanë kërkuar një mënyrë tjetër për t’i dhuruar ato, tha Tim Brooks, nënkryetari i çështjeve mjedisore të Lego.

Lego, ashtu si prodhuesit e tjerë të mëdhenj, kërkon të kënaqë klientët e shqetësuar për ndikimin mjedisor të plastikës.

Lego po punon gjithashtu për të gjetur materiale të tjera për kubet e tij shumëngjyrëshe. Por është një sfidë, tha Brooks.

Rivali i firmës, prodhuesi Monbro Hasbro, planifikon të eliminojë përdorimin e plastikës në ambalazh deri në vitin 2022. Dhe ajo kompani po kërkon një material që do të zëvendësojë plastikën, por është gjithashtu e vështirë për të. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Grip nuk ka, vaksinat erdhën

Instituti i Shëndetit Publik konfirmon se ende nuk është izoluar asnjë rast i prekur nga virusi i gripit në vendin tonë, kur në fakt,...

Presidenti Thaçi po paguan një kompani që lobon për ndarjen e Kosovës

Driton Tali ish-deputet i Kuvendit të Kosovës, ka deklaruar se sipas një informate që e ka ai nga një diplomat i huaj, Presidenti i...

Kina planifikon zgjatjen e mandatit të presidentit

Partia Komuniste e Kinës planifikon që përmes reformës kushtetuese ti hapë mundësinë presidentit aktual, Xi Jinping për të qëndruar në krye të vendit edhe...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...