Lavrov: Në Konferencën e Berlinit duhet të ftohen të gjitha palët në Libi

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, tha se bisedimet për Libinë të zhvilluara në Moskë janë përgatitje për Konferencën mbi Libinë që do të mbahet më 19 janar në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin.

Lavrov në konferencën “Dialogu Raisina” në kryeqytetin e Indisë, New Delhi, dha deklarata në lidhje me krizën e Libisë.

Ai kujtoi se bisedimet në lidhje me Libinë janë zhvilluar të hënën në Moskë. “Ne asnjëherë nuk kemi aluduar në atë se bisedimet do t’i zgjidhin të gjitha problemet dhe se do të jenë të fundit. Bisedimet për Libinë në Moskë, janë përgatitje për Konferencën e Berlinit”, tha Lavrov.

Kryediplomati rus vuri në dukje se në Konferencën e Berlinit duhet të ftohen të gjitha palët në Libi.

Lavrov gjithashtu rikujtoi se lideri i forcave të armatosura jolegjitime në lindje të Libisë, Khalifa Haftar, ka kërkuar kohë për të nënshkruar marrëveshjen e armëpushimit. “Nuk duam ta dramatizojmë këtë gjendje. Kjo ndodhi edhe më parë në bisedimet e zhvilluara në Paris, Palermo, Abu Dhabi”, u shpreh ai.

– Bisedimet për Libinë në Moskë

Delegacionet turke dhe ruse të hënën në Moskë kishin zhvilluar bisedime me palët në Libi.

Delegacioni turk, bashkë me kreun e Qeverisë së Pajtimit Kombëtar (GNA) të njohur nga OKB-ja Fayez al-Sarraj dhe Khalid al-Mishri, kryetar i Këshillit të Lartë Shtetëror të Libisë kishin përgatitur tekstin e marrëveshjes.

Ndërsa delegacioni rus ishte përpjekur të bindë Haftarin dhe kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve me qendër në Tobruk, Aguila Saleh.

Haftari nuk e nënshkroi marrëveshjen dhe dje në mëngjes ishte larguar nga Moska.

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë bëri të ditur se Haftari e mirëpret marrëveshjen por ka nevojë dy ditë për konsultime lokale.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Nga sot ngritën çmimet e naftës

Nga dita e sotme, çmimet e derivateve në Maqedoninë Veriore do të ngriten. Çmimet e dreivateve të naftës dhe benzinës nga mesnata janë shtrenjtuar, me...

Një delegacion nga Bahreini viziton Izraelin

Një delegacion nga Bahreini, thuhet të ketë arritur për një vizitë katër ditore në Izrael, për të biseduar me zyrtarët vendas vetëm pak ditë...

Akuza të reja për ndihmësit e Donald Trump

Një dokument me 42 faqe, 30 milionë dollarë të ricikluar, 32 akuza të reja, që shkojnë për mashtrimin fiskal dhe bankar që mund t’i...

Së fundi

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu, rreth dy milionë nxënës në...

Kosovë : Janë regjistruar 218 raste të reja dhe 15 viktima gjatë 24 orëve të fundit .

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi se 15 pacientë kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit dhe janë regjistruar 218 raste të reja...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të Pejës. Vëllezërit kishin...