Lavrov kritikon SHBA-të në lidhje me Sirinë

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, duke pohuar se është një pikëpamje e ngushtë injorimi i qasjes së Turqisë ndaj grupeve të ndryshme kurde në Siri, tha se “Rezultatet e kësaj pikëpamje të ngushtë jemi duke i parë tani”.

Lavrov, në një konferencë të përbashkët për mediat me homologun e tij belg, Didier Reynders, në Moskë, akuzoi SHBA-të për marrjen e hapave të njëanshme që sipas tij rrezikon integritetin territorial të Sirisë.

Ai gjithashtu pohoi se SHBA-të janë duke planifikuar që të qëndrojnë një kohë të gjatë në Siri, ndoshta edhe përgjithmonë. “SHBA-të theksojnë se duan të qëndrojnë në Siri derisa të formohet një proces politik i qëndrueshëm i cili do të përfundojë me një ndryshim të forcës që do të jetë e pranueshme për të gjithë”, tha Lavrov.

Kryediplomati rus duke akuzuar SHBA-të për marrjen e hapave të njëanshme e cila rrezikon integritetin territorial të Sirisë, tha se “Mendoj se hapat që i merr SHBA janë për formimin e një strukture të ngjashme me shtet që do shtrihet nga lindja e lumit Eufrat e deri në kufirin me Irakun”.

Lavrov, gjithashtu duke u përqendruar në veprimet e SHBA-ve në veri të Sirisë, theksoi: “SHBA pavarësisht kundërshtimit të të gjithëve veçanërisht të Turqisë kundrejt këtyre planeve formoi forca kufitare dhe bëri ndihma të gjera financiare SDG-së (PYD/PKK). E dimë qasjen e Turqisë ndaj grupeve të ndryshme kurde. Kjo mund të vlerësohet në mënyra të ndryshme, por kjo qasje është një e vërtetë dhe injorimi i plotë i kësaj është pikëpamje e ngushtë. E shikojmë situatën e formuar nga kjo pikëpamje edhe në Afrin”.

Lavrov duke përsëritur që edhe kurdët të marrin pjesë në proceset e zgjidhjes politike në Siri, tha se kurdët janë pjesë e pandryshueshme e shoqërisë siriane./Rtv Drita/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

LAJME dt: 26/05/2020

https://youtu.be/Gqathlu2p3c

Marrëveshja e “Brexit”-it, May përgjigjet përpara Parlamentit

“Njerëzit duan që ne ta mbarojmë këtë punë”, tha kryeministrja Theresa May përpara të mbledhurve të Dhomës së Komunëve, në ditën kur dy ministra...

OKB: Për shkak të përleshjeve 20 mijë persona kanë braktisur Nigerinë

Gjenevë Së paku 20.000 banorë të Nigerisë janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre për shkak të rasteve gjithnjë më të shpeshta të përleshjeve të...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...