Lavrov diskuton për çështjen e Jemenit me homologun saudit

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergey Lavrov, ka diskutuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite, Faisal bin Farhan, për çështjen e Jemenit.

Në një njoftim nga Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë thuhet se Lavrov zhvilloi një bisedë telefonike me Bin Farhan.

Në bisedën ku u diskutua situata sociale-ekonomike, ushtarake dhe ajo politike, fokusi u vendos mbi sigurimin e armëpushimit mes palëve ndërluftuese në vend, zbatimin e masave emergjente për ndihmat humanitare dhe mbështetjen e iniciativave të Kombeve të Bashkuara (OKB) lidhur me fillimin e procesit të zgjidhjes gjithëpërfshirëse pas konfliktit.

Lavrov në bisedë theksoi se paqja dhe stabiliteti i pritur në Jemen mund të sigurohet duke marrë në konsideratë interesat dhe shqetësimet e të gjitha forcave, grupeve fetare dhe të vendeve në rajon, si dhe me bashkimin e përpjekjeve të aktorëve të jashtëm.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Merkel “vulos” çështjen e kufijve

  Disa javë pasi kanë nisur paralajmërimet për korrigjim të kufijve mes Kosovës e Serbisë është deklaruar edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, me ç’rast ka...

Bie nga kati i katërt i ndërtesës, vdes 20-vjeçarja në Prishtinë

Sot rreth orës 18:00 në rrugën “Xheladin Hana” në lagjën Bregu i Diellit në Prishtinë një person ka tentuar të kryej vetëvrasje. Disa dëshmitarë thonë...

“Nevojitet forcimi i bashkëpunimit ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë”

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka pritur në një takim të enjten kryetarin e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Tiranë, Nikolin...

Së fundi

Lajmet dt : 25 / 09/ 2020

https://youtu.be/6Mzr2UNEIGE   DRITA TV LAJME 25 9 2020 Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që...

Kërcënojnë të hedhin hije mbi bashkëpunimin për COVID, përplasje SHBA-Kinë-Rusi

Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një...