LAU: Satelitët rrezikojnë ”verbimin” e teleskopëve!

Dhjetëra mijëra satelitë që po përgatiten të futen në orbitën e Tokës në vitet e ardhshme si ”Starlink” i Elon Musk ose ”Kuiper” i Amazonit, mund të ndërhyjnë në veprimtarinë e teleskopëve dhe radioteleskopëve duke penguar kërkimet e astronomëve.

Unioni Ndërkombëtar Astronomik (LAU) apelon tek vendimmarrësit politikë, agjencitë dhe kompanitë për të vlerësuar çështjen dhe për të punuar për një kuadër rregullator për të ndihmuar zbutjen e efekteve të tij.

Sipas LAU, satelitët në orbitë janë më pak se 200, por numri i tyre po rritet me shpejtësi, me plane për t’u bërë dhjetëra mijëra.

Kjo mund të përfaqësojë një rrezik të dyfishtë për astronomët.

Para së gjithash, sipërfaqja reflektuese e satelitëve mund t’i bënte të dukeshin si pika ndriçuese që lëviznin në qiell në agim dhe në perëndim të diellit duke ndërhyrë në vëzhgimet e instrumenteve të sofistikuara siç është i ashtuquajturi Teleskopi i Madh Ekstrem si dhe teleskopi më i madh tokësor optik, aktualisht në ndërtim.

Së dyti, megjithëse satelitët janë projektuar për të ndërhyrë sa më pak të jetë e mundur me frekuencat e përdorura nga radioastronomia, ekziston ende rreziku që grupi i sinjaleve të prodhuara nga një konstelacion mund të përbëjë një problem duke penguar kërkime të tilla si ato që në muajin prill çuan në botimin e imazhit të parë të një vrime të zezë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kjo është gruaja më e pasur në botë!

Mbretëresha Elizabeta II fundjavën e kaluar, mbushi plot 93 vjeç dhe me 67 vitet e saj në pushtet ka thyer çdo rekord. Por, sa e...

Kujdes nga aplikacioni që ju plak! Nuk dihet çfarë fshihet pas tij!

Ai është bërë trend në mediet sociale. Të gjithë postojnë tani në rrjet foto të tyre si do të ishin pas 30 apo 50...

Trafikonin klandestinë, shkatërrohet grupi, 8 në pranga

Policia e Elbasanit ka goditur një grup kriminal, i përberë  nga tetë persona, të cilët në bashkëpunim me njëri tjetrin trafikonin klandestinë sirianë dhe...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...