SHËNDETËSI

Ky është lëngu me katër përbërës që pastron zorrët

Spread the love

Shumë njerëz vuajnë nga problemet e sistemit tretës dhe ndër shqetësimet më të zakonshme janë: sindroma e zorrëve të irrituara, kapsllëku kronik dhe dëmtimi i zorrës që rrit rrezikun e infeksionit të gjakut, për shkak se toksinat dhe bakteret e këqija kalojnë në qarkullimin e gjakut.

Këto e shumë probleme të tjera që lidhen me tretjen, do të zgjidheshin nëse ju një herë në kaq kohë do të bënit “një pastrim” të këtij sistemi. Më poshtë do të listojmë përbërësit, të cilët do të purifikojnë zorrën e trashë duke përmirësuar kështu funksionet tretëse.

Lëng molle, lëng limoni, xhenxhefil dhe kripë deti- Të gjithë këta përbërës veprojnë së bashku për të pastruar zorrën e trashë duke nxituar absorbimin optimal të lëndëve ushqyese!

Lëngu i mollës është i përsosur për pastrimin e zorrës së trashë, por këto të fundit duhet të jenë organike dhe lëngu të jetë i shtrydhur në moment që të përfitoni 100% nga fibrat.

Lëngu i limonit detoksikon organizmin dhe falë vitaminës C nxit përmirësimin e tretjes . Xhinxheri nxit tretjen, rrit qarkullimin e gjakut, redukton inflamacionin dhe ul nivelet e kolesterolit.

Çfarë do t’ju duhet:

-1/2 filxhan lëng molle

-2 lugë lëng limoni të freskët

-1 lugë çaji xhenxhefil pluhur

-1/2 lugë çaji kripë deti

-1/3 filxhan ujë

Ngrohni pak ujin dhe më pas shtoni në të gjithë përbërësit e mësipërm. Përziejini derisa të treten dhe pijeni 10 minuta para çdo vakti./Kosova Post/

Related posts

Kumbullat jashtëzakonisht të shëndetshme!

dritatv

Shtohet numri i të prekurve nga kanceri, këta janë shkaktarët!

dritatv

Hipertensioni arterial: Si ta kontrolloni?

dritatv

Leave a Comment