Kush ka të drejtë për Kushtetuesen? ‘Venecia’ vjen sot në Tiranë

Një përfaqësi nga Komisioni i Venecias pritet të vizitojë Tiranën sot dhe nesër, për të dëgjuar të gjitha palët e përfshira në çështjen e ngritjes së Gjykatës Kushtetuese.

Takimet do të nisin me kryeparlamentarin Gramoz Ruçi në orën 09:30, në 10:40 do të kenë takim me Komisionin Hetimor, në 12 me presidentin Ilir Meta dhe në 16:00 me Arta Vorpsin.

Ndërkohë me 14 shkurt, delegacioni i Venecias do të takohet me kreun e KED, Ardian Dvorani.

Aktualisht Komisioni i Venecias ka administruar pyetjet e Kuvendit, të cilat kërkojnë ta cilësojnë antikushtetuese dekretin e Kreut të Shtetit për anëtaren e Kushtetueses Marsida Xhaferllari, dhe kërkesën prej 64 faqesh të Ilir Metës ku akuzon Parlamentin dhe kreun e KED-së Ardian Dvoranin se kanë shkelur Kushtetutën për emërimin e dy anëtareve të tjera të Kushtetueses Elsa Toska dhe Fiona Papajorgji.

Pas vizitës në Tiranë, Venecia do të ketë edhe një raport paraprak për vendin tonë, ndërkohë që me 20 mars do të mbahet edhe seanca plenare me dyer të mbyllura e Komisionit të Venecias.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

PS mbledh asamblenë në Greqi, Balla: Jemi e vetmja parti që garon për 61 bashki

Partia Socialiste mblodhi në Athinë Asamblenë e të gjitha degëve të saj në Greqi. Në këtë mbledhje ishte prezent Sekretari i Përgjithshëm, i PS-së,...

Irak, protestë kundër papunësisë pranë fushës së naftës në Basra

Dhjetra protestues u tubuan në afërsi të një fushe të naftës në provincën jugore të Basrës në Irak, si pjesë e protestave kundër papunësisë...

Majko me shqiptarët e Çikagos, qendrat fetare kontribut për ruajtjen e traditës

Qendrat fetare të themeluara nga komuniteti shqiptar nëpër botë, janë kthyer në vatra të kulturës dhe trashëgimisë shqiptare. Kontribut të paçmuar në këtë aspekt kanë...

Së fundi

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen pis kaq lehtë, edhe nëse kujdeseni shumë, shumica prej nesh...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë kërkesë zyrtare...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar 522 infeksione...