Kura e saktë me lëng hithre për tiroiden, si ta përgatisni dhe përdorni

Janë dy lloje problemesh kryesore me tiroiden: Hipertiroidizmi dhe Hipotiroidizmi.

Në rastin e hipotiroidizmit, tiroidja nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Një gjë e tillë ngadalëson çdo proces në organizëm.

Nëse vëreni se po shtoni peshë apo jeni në kthetrat e depresionit, atëherë AgroWeb.org këshillon të kontrolloni tiroiden.

Këto probleme mund të jenë shenja të një tiroideje të lodhur që nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Shenja të tjera të hipotiroidizmit janë: rënia e flokëve, konstipacioni, përtharja e lëkurës, ciklet e çrregullta tek femrat, rrahje të ngadalëta të zemrës dhe një përgjumje e përgjithshme.

Më poshtë lexoni nga AgroWeb.org një kurë natyrale me çajin e hithrës për hipotiroidizmin.

Përbërësit
2 lugë çaji me gjethe hithre të thata ose të freskëta

1 filxhan çaji me ujë të nxehtë

Mjaltë

Mënyra e përgatitjes
Shtoni dy lugë gjethe të hithrës në një filxhan çaji më ujë të nxehtë

Lereini për 5-10 minuta

Pasi të jetë ftohur mjaftueshëm, kullojeni dhe shtoni pak mjaltë për ta ëmbëlsuar

Pijeni 2 deri tre herë në ditë për 15 ditë minimalisht.

Vetitë e Hithrës
Hithra është e njohur për vetitë e saj.

Kjo bimë është burim shumë i pasur ushqyesisht si vitamina A, Vitamina B6, kalçium, hekur, magnez dhe jod.

Prezenca e jodit te hithra ndihmon për të plotësuar mungesën e jodit në organizëm që mund të përbëjë shkak për hipotiroidizmin.

Gjithsesi duhet të keni parasysh që të shtoni në ushqimin tuaj disa produkte të këshilluara më poshtë nga AgroWeb.org

Çfarë Duhet Të Hani
Vezë

Mish

Peshk

Ushqime si banane, portokalle domate, fruta pylli

Oriz, fara chia apo fara lini,

Qumësht, djathë, kos

Ujë dhe pije pa kafeinë

Çfarë Duhet Të Evitoni
Evitoni ushqime me gluten si buka, makarona, birra,

Produktet e sojës

Perime si brokoli, spinaqi, lakra që përmbajnë goitrogene që ndokojnë jo mirë në tiroide.

Fruta si pjeshkë, dardha, luleshtrydhe

Kafeinë dhe alkol

Tiroidja shfrytëzon jodin që marrim nga ushqimet për të çliruar hormonet T4 dhe T3 të cilat shkojnë në gjak.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, këto hormone diktojnë metabolizmin, tretjen, rënien në peshë, plakjen e të tjera.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Milan rikthehet në Nyon, pritet gjobë nga UEFA

Katër muaj pas vendimit të CAS për ripranimin e Milanit në Europa League, klubi kuqezi është gati të kthehet në Nion për të mësuar...

Macron: Mbetja e Asadit në pushtet, skenar i tmerrshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se mbetja e Asadit në pushtet do të ishte një "skenar i tmerrshëm", dhe shtoi se vendi i...

Zgjedhja e anëtarëve të KLP, Fatmir Xhafaj: Garanci e fortë për zbatimin e Reformës në Drejtësi

Deputeti socialist Fatmir Xhafaj ka reaguar pas zgjedhjes së 6 anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Xhafaj, si ish-kryetar i Komisionit që hartoi Reformën...

Së fundi

PD: Administrata po shantazhohet në mënyrë kriminale për të votuar

Ish-deputetja e PD, Jorida Tabaku denoncoi në një dalje për mediat se punonjësit e administratës dhe të kompanive shtetërore po shantazhohen në mënyrë kriminale...

Parlamenti Europian: “ok” përdorimit të robotëve në jetën e përditshme…me “njeri mbi kokë”

  Parlamenti Europian miratoi një raport mbi inteligjencën artificiale dhe robotikën, i cili inkurajon shtetet anëtare për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me përfitimet e...

Reagon Isa Mustafa, se pranon humbjen e Istogut

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se Haki Rugova është kryetar i Istogut dhe se ka argumente të keqpërdorimit të votës me postë...