Kujdes, ky veprim po bën që fëmija juaj të rritet në mënyrën e gabuar!

Në ditët e sotme të rriturit shpesh janë të zënë me punë dhe jashtë orarit zyrtar të saj.

Koha që kalojnë duke folur për punën dhe pasi ora 4 e gjysmë e orarit ka mbaruar është e madhe. Përdorimi i celularit në këto raste është i pashmangshëm dhe kjo i heq një kohë të rëndësishme që i takon fëmijëve tuaj.

Dhe pse shumë prindër nuk e pranojnë ato janë duke u marrë me celularin e tyre shpesh herë kur qëndrojnë dhe më fëmijët.

Sipas një studimi nga “Digital Awareness” thotë se 14% e prindërve janë onlinë ndërkohë që hanë bukë bashkë me fëmijët dhe pse 95% e 3000 prindërve në studim e mohojnë këtë.

Gjithashtu në studim thuhet : “Sondazhet tona tregojnë se fëmijët janë të vetëdijshëm për shumë nga rreziqet që vijnë nga përdorimi i tepërt i teknologjisë, por kanë nevojë për të rriturit në jetën e tyre për të vendosur kufijtë e qartë”, është shprehur Mike Buchanan, drejtori i një shkolle në Britani”.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Shqipëria po tkurret; në 2017 u ul numri i popullsisë

Popullsia e Shqipërisë u tkurr me 0.2 për qind, ose 14 mijë e 900 banorë në vitin 2017. Instat ka publikuar shifrat, sipas të...

Afrika e Jugut nis radioteleskopin më të madh në botë

Afrika e Jugut nisi radion më të madhe teleskopike në hemisferën jugore, një pararendës për një projekt më të madh të vendosur për të...

VIDEO/ Seriali vizatimor parashikoi aksidentin tragjik të Kobe Bryan

Duket e çuditshme, por një serial televiziv ka parashikuar aksidentin tragjik të basketbollistit të njohur Kobe Bryant.

Së fundi

Lajmet dt : 25 / 09/ 2020

https://youtu.be/6Mzr2UNEIGE   DRITA TV LAJME 25 9 2020 Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që...

Kërcënojnë të hedhin hije mbi bashkëpunimin për COVID, përplasje SHBA-Kinë-Rusi

Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një...