Kryetari i parlamentit rumun dënohet 3.5 vjet burg për korrupsion

Gjykata Supreme e Rumanisë ka dënuar me 3.5 vjet burg nën akuzën e korrupsionit. Dënimi me 3.5 vjet burgim është përfundimtar.

Kreu i Partisë Social Demokratike Liviu Dragnea kishte apeluar, pasi Gjykata e Shkallës së Parë e kishte dënuar për shpërdorim detyre, por kërkesa nuk u pranua.

Ai ka gjithashtu një dënim të mëparshëm për manipulim votash. Dragnea, i cila është gjithashtu kryetar i dhomës së ulët të parlamentit, apeloi vendimin fillestar vitin e kaluar. Të hënën, ai pritej të merrej nga policia në paraburgim.

Rumania renditet një nga anëtarët më të korruptuar të BE-së nga Transparency International. Vendi është tronditur gjatë dy viteve të fundit nga protestat në fushatat që pretendojnë se janë përpjekjet e politikanëve për të dekriminalizuar disa vepra të korrupsionit dhe për të dobësuar gjyqësorin.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kush është lobisti i Bashës, Nick Muzin?

Nicolas Muzin, njeriu që u pagua për të lobuar dhe mbështetur Partinë Demokratike të Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, është një ish-këshilltar strategjik i...

Protesta të dhunshme për emrin në Shkup, 7 policë të plagosur

  Protesta të dhunshme shoqëruan në Shkup njoftimin e arritjes së marrëveshjes së emrit, që i jep fund përplasjeve 27-vjeçare me Greqinë.  Nën thirrjet “tradhti” dhe...

Gjermania jep dritë jeshile për kthimin e Puigdemont në Spanjë

Në Gjermani, Gjykata e Lartë e Shtetit të Schleswig-Holstein ka sjellë një dritë jeshile për kthimin e Carles Puigdemont, ish-Kryetar i Administratës Autonome të...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...