Kroatët fitojnë “Dean”

Edicioni i 4-t i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Dea Open Air 2017” uli siparin e tij me natën e ndarjes së çmimeve në Sarandë.

Filmi kroat “Gjysmënjeriu” i Kristina Kumriç fitoi kupën “Dea” si filmi më i mirë me metrazh të shkurtër, ndërsa “I ftohti i Kalandarit” nga regjisori Mustafa Kara fitoi çmimin “Dea” si filmi më i mirë me metrazh të gjatë.

Çmime u ndanë edhe për idenë më të mirë, regjinë, montazhin, skenarin dhe aktorët. Dy kupa “homazh” dhe “mirënjohje” shkuan për aktorin dhe regjisorin e ndjerë Bujar Lako dhe Viktor Gjika, në kujtim të kontributit dhe trashëgimisë në Arkivin shqiptar të Kinematografisë.

Valmir Terini, fitues i 9 çmimeve për filmin e tij “Tradhti me letra” thotë se filmi sjell një realitet dhe dramë thellësisht shqiptare dhe beson se ka qenë i lehtë të perceptohet nga publiku.

Për të marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit “Dea Open Air” aplikuan rreth 2.000 filma nga mbi 80 vende të botës./Top Channel/

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Singapor, banka evakuon puonjësit për shkak të koronavirusit

Një bankë në Singapor i ka lëshuar 300 punonjësit e saj në shtëpi pasi koronavirusi i ri është rastisur te njëri nga...

Tarifa e rrugës së Kombit, Ahmetaj: Procesi i nisur që në 2011. Protesta është politike

    Ministri i Financave, Arben Ahmetaj është thirrur në komisionin parlamentar të Ekonomisë për të dhënë shpjegime për skemën që do të aplikohet për përdoruesit...

64 aksidente për 24 orë, në rrugët me mjegull

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë raportuar 64 aksidente në komunikacion.Policia e Kosovës ka bërë...

Së fundi

PD Durrës: Dako në krye të masakrës urbane. U ndaluan cironkat. Ja pse nuk hetohet nga Prokuroria

Partia Demokratike Durrës ka denoncuar ish-kryebashkiakun Vangjush Dako si përgjegjësin e dramës që po kalon qyteti pas...

Vettingu “qetëson” Kuvendin. Debati për nismën e PD, palët s’kanë konsensus

Diskutimi parlamentar për vettingun e politikës nuk solli asnjë ndryshim në qëndrimet e palëve. Juristët e mazhorancës dhe të opozitës vijuan të lexojnë në...

Ja pse nuk duhet të hani shalqinin që ka të çara brenda

Përveç erës së këndshme, shije freskuese, shalqini ka shumë përfitime për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Ky frut unik mund të mbrojë sistemin tuaj kardiovaskular dhe...