Kroatët fitojnë “Dean”

Edicioni i 4-t i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Dea Open Air 2017” uli siparin e tij me natën e ndarjes së çmimeve në Sarandë.

Filmi kroat “Gjysmënjeriu” i Kristina Kumriç fitoi kupën “Dea” si filmi më i mirë me metrazh të shkurtër, ndërsa “I ftohti i Kalandarit” nga regjisori Mustafa Kara fitoi çmimin “Dea” si filmi më i mirë me metrazh të gjatë.

Çmime u ndanë edhe për idenë më të mirë, regjinë, montazhin, skenarin dhe aktorët. Dy kupa “homazh” dhe “mirënjohje” shkuan për aktorin dhe regjisorin e ndjerë Bujar Lako dhe Viktor Gjika, në kujtim të kontributit dhe trashëgimisë në Arkivin shqiptar të Kinematografisë.

Valmir Terini, fitues i 9 çmimeve për filmin e tij “Tradhti me letra” thotë se filmi sjell një realitet dhe dramë thellësisht shqiptare dhe beson se ka qenë i lehtë të perceptohet nga publiku.

Për të marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit “Dea Open Air” aplikuan rreth 2.000 filma nga mbi 80 vende të botës./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Produktet shqiptare, Meta apelon për më shumë mekanizma promovues

      Kreu i shtetit Ilir Meta në takimin me “Forumin e Përbashkët të Prodhuesve Shqiptarë”, apeloi për më shumë mekanizma financiar, fiskal dhe promovues për...

Pas qeverisë, tur llogaridhënie dhe kryebashkiakët

Pas turit të llogaridhënies së qeverisë, është radha e kryebashkiakëve për të organizuar një tur të tillë, duke ndezur kështu motorët e fushatës për...

KQZ certifikon rezultatet, Mytaher Haskuka kryetar i Prizrenit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të raundit të dytë për kryetar të Komunave në Prishtinë, Prizren, Klinë Rahovec dhe...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...