“Krijimi i një mjedisi të favorshëm për bizneset”, Shalsi në Gjeorgji: Hap i rëndësishëm

Mbrojtja e sipërmarrjes me institucione të dedikuara si dhe forcimi i rolit të tyre në krijimin e një mjedisi të favorshmëm për biznes ishin fokusi i konferencës ndërkombëtare mbajtur në Gjeorgji, ku ishte i pranishëm Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes Eduard Shalsi.

“Në konferencën “Krijimi i një mjedisi të favorshëm për zhvillimin e biznesit”, me Ombudsman të biznesit nga vende të ndryshme të botës, diskutuam mbi rëndësinë e rolit që institucionet kanë në mbrojtjen e të drejtave dhe interesave të sipërmarrjes.

Shumë interesante të dëgjonim mbi përvojat e vendeve të ndryshme dhe të këmbenim ide mbi mundësitë e bashkëpunimit.

Prezantova eksperiencën tonë, rëndësinë që i kemi dhënë sipërmarrjes, si dhe firmosëm bashkë me kolegun në Gjeorgji, Irakli Lekvinadze, një marrëveshje mirëkuptimi. Faleminderit Ombudsmanit të Gjeorgjisë për këtë hap të rëndësishëm të bashkëpunimit rajonal që padyshim do të na ndihmojë në përmirësimin e punës dhe sigurimin e një mbrojtje më të mirë për sipërmarrësit.” shkruan Shalsi në një postim në rrjetet sociale.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kosovës po i ikë fuqia punëtore

Kushtet jo të mira për punë dhe pagesat e ulëta po e rrezikojnë tregun e punës në Kosovë, i cili po zbrazet nga njerëz...

Veliaj: Lulzim Basha, autori i ligjit që detyron fëmijët të paguajnë biletën e autobusit

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj deklaroi sot gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak se ish-ministri i Transporteve dhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim...

Gashi: Kërkesa për shfuqizimin e Speciales e vonuar

Avokati Tomë Gashi ka deklaruar që kërkesa për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale, ndonëse e vonuar, është e qëllimshme. Gashi deklaroi që është rritur...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...