Kosovë : Në QKUK po trajtohen 141 raste me Covid-19, 58 në oksigjenoterapi

Përmes një njoftimi QKUK bën të ditur se në Klinikë Infektive janë të shtrirë 112 raste me Covid-19 pozitiv, në pulmologji 20 pacientë Covid-19 pozitiv me oksigjenoterapi, kurse në mjekësinë sportive, njësia intensive janë të shtrirë 9 pacientë me Covid-19 pozitiv, një nga ta, 1 i ​intubuar, kurse 5 të tjerë me CPAP dhe​ 3 të tjerë me maskë oksigjeni. ​

​Nga 111 pacientët​ e Klinikës Infektive, 58 raste janë duke u trajtuar në reparte me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

​Në repartin e Mjekimit Intensiv të infektives janë duke u trajtuar 6 raste, 2 raste janë në gjendje të rëndë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, 4 raste janë në gjendje kritike me frymëmarrje të asistuar me respirator.

Me datën 02.07.2020, nga Klinika Infektive janë lëshuar 5 pacientë, 3 pacientë Covid 19- pozitiv, por me gjendje stabile klinike dhe laboratorike dhe 2 të shëruar.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

SHBA, Maryland konfirmon tre rastet e para të koronavirusit

Shteti amerikan Maryland ka konfirmuar tre rastet e para të koronavirusit të njohur zyrtarisht si Covid-19. Guvernatori i shtetit...

Vjedhja e armëve në Pashaliman, shkarkohen komandantët e bazës

Shkarkohet nga detyra i gjithë zinxhiri komandues i bazës ushtarake detare të Pashalimanit. Masat vijnë pas rastit të vjedhjes së armatimit dhe armëve nga depot...

Haradinaj-Hahnit: Kemi shpresuar se vjen me lajm të mirë për vizat

Ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës dhe Komisionerit për Zgjerim të BE-së, Johannes Hahn. Me këtë rast, Haradinaj i ka thënë Hahnit se kanë...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...