Kosovë : ​21 raste të reja me koronavirus, 19 prej tyre vetëm në Prizren

Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 267 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 21 raste.

Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Prizrenit 19 raste (sipas vendbanimit: 15 raste Prizren, 1 rast Romajë, 1 rast Lubiçevë, 1 rast Kijevë dhe 1 rast Nashec) dhe nga komuna e Suharekës 2 raste (sipas vendbanimit:1 rast Bllacë dhe 1 rast Suharekë). Sot janë shëruar 10 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më është gjithsej 782 raste.

Nga data 08 shkurt deri më 22 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 12.818 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.025 raste, me gjithsej 29 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Nëse i shihni këto shenja në trup mos e injoroni mjekun!

Leucemia është një kancer i gjakut dhe palcës së kockave, një malinj që shkakton prodhim jonormal të qelizave të gjakut. Meqë qelizat e pashëndetshme të...

Dy karafila në ditë bëjnë çudinë për organizmin e njeriut

Karafilat janë erëzat më popullore në botë. Pos se janë të shijshëm, njihen edhe për efektin e tyre shërues. Forcojnë sistemin imun Karafili është një nga...

Thaçi: Integrimi euro-atlantik për Maqedoninë është i mirë për Kosovën

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar nënshkrimin e marrëveshjes së emrit ndërmejt Maqedonisë dhe Greqisë e cila u nënshkrua gjatë ditës...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...