Kosova merr kryesimin e Iniciativës rajonale për Migrim, Azil dhe Refugjatë

Në Sarajevë të Bosnjë dhe Hercegovinës u mbajtën punimet e nivelit më të lartë vendimmarrës të Iniciativës rajonale për Migrim, Azil dhe Refugjatë (MARRI).

Në këtë takim, Bosnja e Hercegovina i dorëzoi Kosovës kryesimin nj vjeçar me këtë iniciativë.

Gjatë fjalimeve të mbajtura nga përfaqësues të vendeve anëtare të MARRI-t, përfshirë këtu edhe Serbinë, nuk pati asnjë kundërshtim.

Në adresimin e tij, ministri i Brendshëm i Kosovës, Ekrem Mustafa konfirmoi qartë rrugën evropiane për të cilën është përcaktuar Kosova, kurse njëherë edhe falënderoi kryesuesin e deritanishëm Bosnje-Hercegovinën për organizimin e këtij takimi.

Mustafa posaçërisht përmendi rëndësinë e projekteve të financuara nga GIZ dhe organizata të tjera.

Pas dorëzimit të kryesimit nga përfaqësuesit e Bosnje-Hercegovinës tek përfaqësuesit e delegacionit të Kosovës, Ministri Mustafa morri kryesimin e takimit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Lissus” shpëton 84 emigrantë, gjatë dy operacioneve në detin Egje

Anija e Forcave të Armatosura Shqiptare, “Lissus”, kreu dy operacione të njëpasnjëshme shpëtimi në detin Egje, fillimisht mbrëmë rreth orës 21:35 dhe më pas...

Ambasadori i Turqisë Çagri Sakar vizitoi BIK-un për Festën e Fitër Bajramit

Ambasador i Turqisë në Kosovë, Çagri Sakar ka vizituar sot Bashkësinë Islame të Kosovës ku është pritur nga myftiu Naim Tërnava. Vizita e ambasadorit të...

Trump: Do të vazhdojë politika e presionit mbi Korenë e Veriut

Presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë bisedave telefonike me presidentin e Koresë së Jugut, Moon-Jae-in dhe kryeministrin japonez, Shinzo Abe, ka theksuar se teksa vazhdojnë...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...