Kosova dhe Çekia nënshkruajnë marrëveshjen e parë për bashkëpunim ekonomik

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka së bashku me Zëvendëskryeministrin dhe Ministër i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli, kanë qëndruar në Çeki, ku me këtë rast kanë nënshkruar marrëveshjen e parë e bashkëpunimit ekonomik në mes dy shteteve bënë të ditur Ministria.

Zëvendëskryeministri Pacolli dhe Ministrin Lluka, gjatë takimit me Zëvendëskryeministrin e Republikës së Çekisë dhe Ministër i Industrisë dhe Tregtisë, Karel Havliqek, kanë shpalosur planet ekonomike me theks të veçantw fushat që mbulon Ministria e Zhvillimit Ekonomik, respektivisht propjektet kapitale që udhëheq kjo ministri.

Me këtë rast është nënshkruar marrëveshja e parë e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve, derisa po të njejtën ditë është mbajtur forum biznesor me një grup të bizneseve të mëdha në Çeki.

Në këtë forum Ministri Lluka ka prezantuar sektorët më potencial në Kosovë dhe ambientin e favorshëm e të bërit biznes në Kosovë.

“Kosova ka krijuar kushte të favorshme për të bërë biznes derisa minierat dhe energjia janë disa nga sektorët më atraktiv ku mund të investohet. Poashtu kemi shënuar progres të ndjeshëm në fushën e teknologjisë informative”, ka thënë ministri Lluka.

Gjatë takimit është vlerësuar se diplomacia ekonomike duhet të shfrytëzohet më shumë në mes dy vendeve, pasi që kompanitë çeke kanë nevojë të jenë më konkurruese dhe atë mund ta arrijnë duke operuar në shtete ku kostoja operative është më e ulët, siç është rasti i Kosovës.

Ndryshe, me pajtimin e dyja palëve është vendosur që në shtator të këtij viti, të organizohet vizita zyrtare nga e njëjta përbërje, duke përfshirë biznese nga ky shtet për të shikuar Kosovën nga afër. Gjatë kësaj vizite do të organizohen takime me bizneset vendore në industrinë e minierave, energjisë dhe teknologjisë informative.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Më në fund Thaçi paralajmëron krijimin e ushtrisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në pritjen e Ambasadës së Gjermanisë në Kosovë për “Ditën e Gjermanisë”, ndërsa gjatë këtij takimi...

Haradinaj: Koncepti 100% shtet është ‘kushtetuta’ e produktit Made in Kosovë

Kryeministri në detyrë dhe i nominuari për kryeministër nga radhët e koalicionit AAK-PSD, Ramush Haradinaj sot ka...

Trajneri i ri i Kombetares dhe “loja mediatike” e menaxherëve

Shumë emra, tratativa të supozuara, madje edhe marrëveshje paraprake. Është shkruar dhe thënë gjithçka në këto ditë për trajnerin e ri të kombëtares së...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...