Koreja përpara Kim-it: Imazhe nga shekulli i 19-të që tregojnë se si kombi jetonte para se të ndahej në Veri dhe Jug (Foto)

Fotot e pabesueshme të shekullit të nëntëmbëdhjetë japin një pasqyrë të rrallë në atë se si ishte jeta në Kore, më shumë se 100 vjet më parë.

Sipas DailyMail, imazhet interesante me ngjyra, të marra më 1895, tregojnë vendasit koreanë të magjepsur nga kamera e re.

Në një nga fotografitë, banorët e Koresë gëzojnë një festë verore.

Fotot goditëse thuhet të jenë publikuar nga fotografi amerikan, William Henry Jackson, si pjesë e një turneu të gjerë botëror.

Ai udhëtoi nëpër Azi, Afrikë dhe Oqeani duke marrë fotografi për Komisionin e Transportit Botëror.

Turneu, i inicuar nga manjati i hekurudhave Joseph Gladding Pangborn, u organizua fillimisht për të eksploruar dhe shqyrtuar sisteme të ndryshme hekurudhore anembanë botës, por Jackson mori mundësinë për të kapur njerëzit lokalë, arkitekturën dhe peizazhin midis 1894 dhe 1896.

Fotot e tij u publikuan në disa botime dhe i lejuan njerëzit e zakonshëm të përjetonin jetën në vendet që ata vetëm kishin dëgjuar më parë. /Telegrafi/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Orban, gjuhë jo-europiane për Komisionin Europian: i ke ditët numëruara!

  Kryeministri hungarez Viktor Orban kritikoi Komisionin Europian për një qasje të re ndaj politikës së migracionit, duke shtuar se me përbërjen e re i...

Holandë, protesta kundër politikave të BE-së për migracionin

Në Hagë të Holandës u mbajt një tubim protestues kundër politikës së Bashkimit Evropian për emigrantët dhe refugjatët. Tubimi u organizua nga organizata joqeveritare Aksioni...

“Qebapët e Bosnjës”, pjata e tretë më e famshme në botë!

Portali me famë botërore www.tasteatlas.com ka publikuar një listë të 100 pjatave më të mira në botë, ndërsa qebapët boshnjakë kanë zënë një pozitë...

Së fundi

Dreshaj: Jemi në bishtin e pandemisë, nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive

Nëntë pacientë me COVID 19 janë duke u trajtuar sot në Klinikën Infektive, derisa katër prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore, tre...

​Thaçi: Kurti ka uzurpuar zyrën e kryeministrit

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, deklaron se do të respektojë çdo vendim që do të marrë Gjykata Kushtetuese rreth çështjes së dekretit të tij. Kreu...

Bylykbashi: Duke nisur nga sot, “gjendja e fatkeqësisë natyrore” dhe masat janë antikushtetuese

Me anë të një statusi në “Facebook”, ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi shprehet se që nga dita e sotme e Fiter Bajramit, “gjendja e...