Koncesioni për sterilizimin/ SPAK regjistron kallëzimin e Nismës ‘Thurje’, javën e ardhshme do merren në pyetje personat e përfshirë

SPAK, Struktura e Posaçme Anti Korrupsion ka regjistruar kallëzimin e Nisma ‘Thurje’ lidhur me zyrtarët e përfshirë në dhënien me koncesion të procesit të sterilizimit. Pritet që javën e ardhshme SPAK të marrë në pyetje personat e kallëzuar si dhe ata që kanë firmosur kontratën, përfshirë edhe kompaninë ftuese.

Më 23 dhjetor Nisma “Thurje” depozitoi pranë Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, një kallëzim penal për zyrtarët e përfshirë në procesin e dhënies me koncesion të procesit të sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale.

Përfaqësues të Nisma ‘Thurje’, Endri Shabani dhe Artan Koni kërkuan hetimin e zyrtarëve duke nisur nga ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja, të cilët sipas tyre kanë abuzuar me buxhetin e shtetit.

Kallëzimi:

Në kallëzim e depozituar në Prokurori renditen katër çështjet për të cilën kërkohen hetime për këtë koncesion.

Për këtë koncesion paditësit ngrenë dyshimet:

“Së pari kemi dyshime për nevojën e marrjes së këtij shërbimi nga një palë e tretë në kushtet kur ai kryhej prej dekadash nga vetë spitalet publike.

Së dyti ka dyshime për procedurat e dhënies së këtij shërbimi me konçesion.

Së treti, kemi dyshime për përmbajtjen e kontratës konçesionare, nëse është hartuar në një formë të tillë që i shkakton dëme financiare buxhetit të shtetit.

Së katërti, jemi të shqetësuar për çmimin e shërbimit të dakordësuar në kontratë. Vlen për tu hetuar nëse kompania ka investuar vërtet 12 milion Euro”.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ambasadori gjerman tregon qëndrimin e shtetit të tij për taksën dhe afatet e arritjes së marrëveshjes Prishtinë-Beograd

Ambasadori i Gjermanisë në Serbi, Thomas Schieb, ka komentuar dialogun Kosovë-Serbi, arritjen e marrëveshjes përfundimtare dhe vendosjen e taksës. Ambasadori i Gjermanisë në Serbi, Thomas Schieb, ka...

Turqia shpërndan pako ushqimore dhe produkte higjienike në Mauritani

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ka shpërndarë sot pako ushqimore dhe produkte higjienike për 400 familje në Mauritani, për të ndihmuar në...

Arrestohet 21 vjeçari i cili vrau një grua kosovare në Gjermani

Në bazë të inteligjencës nga hetuesit e Drejtorisë Ndërregjionale të Policisë Gjyqësore (DIPJ) të Strasburgut, policia bavareze...

Së fundi

Lajmet dt: 05 / 08 / 2020

https://youtu.be/3HFTOVxGm-A 181 infeksione të reja me koronavirus jane shenuar gjate 24 oreve te fundit ne zvicer. Zyra Federale e Shëndetit Publik ka raportuar se numri...

Zemaj i bie pishman, e anulon vendimin e djeshëm për rregullimin e çmimit të barnave

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj sot është takuar me përfaqësues të Odës së Farmacistëve të Kosovës, të Shoqatës Farmaceutike të Kosovës, të Shoqatës së...

MSh: Humbin jetën 6 pacientë, 139 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi sot se janë 139 raste të reja të prekura nga Covid 19, ndërkohë që kanë humbur jetën 6 pacientë, duke...