Komisioni i Venecias vendos datën e sesionit plenar,

Pas ndërprerjes për shkak të pandemisë së koronavirusit, Komisioni i Venecis do të mblidhet në qershor. Komisioni i Venecias ka caktuar datat 18 dhe 19 qershor për sesionin plenar, në të cilin pritet të shqyrtohet çështja për emërimet ne Gjykatën Kushtetuese dhe paketën antishpifje dhe më pas të dorëzohet opinioni.

Kujtojmë se paketa “Anti-Shpifje” e propozuar nga qeveria dhe kryeministri Edi Rama ka ngjallur reagime dhe përplasje të forta në Shqipëri, pasi është kundërshtuar nga opozita, analistët, gazetarët e shoqëria civile, të cilët e shohin paketën si cenim të fjalës së lirë dhe kontroll të qeverisë ndaj mediave.

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës, pjesë e së cilit është edhe vetë Komisioni i Venecias që ka kërkuar mendimin e ekspertëve.
Këshilli i Europës iu kishte dërguar autoriteteve shqiptare disa amendime për këtë paketë, por nuk u morën parasysh nga mazhoranca gjatë diskutimit në Parlament.
Për këtë arsye Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i është drejtuar Venecias.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

McAllister: Kosova ka mbështetjen e Parlamentit Europian për liberalizimin e vizave

Zv/kryeministri Enver Hoxhaj sot priti në takim delegacionin e Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Europian, që kryesohej nga David McAllister, me të...

Rrugët e Kosovës vazhdojnë të përgjaken, dy viktima brenda 24 orësh!

Rrugët e Kosovës u përgjakën edhe mbrëmë, një grua humbi jetën në një aksident trafiku në fshatin Vitomiricë të Pejës. Nga një aksident tjetër...

“Në rast se magjistrati nuk thërritet për të bërë betimin …” Kuvendi me ‘plan B’ nëse Presidenti nuk organizon ceremoninë

Për të shmanguar situata si ajo me Arta Vorpsin, të cilën Presidenti i republikës nuk e thërriti...

Së fundi

Hoti: Nuk do të hezitoj ta kërkoj. Thaçi: Qytetarët të zbatojnë masat rigorozisht

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Nga foltorja e Kuvendit, Hoti...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish= kryeministrin Zoran...