Komandimi i Rektorit, Boci: Autonomisë universitare iu vunë minat

Sot ministrja e Arsimit ka komanduar si rektor të Universitetit të Tiranës Bernard Dostin. Komandimi i tij vjen pas pezullimit nga detyra të rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

Menjëherë pas këtij vendimi, ka reaguar ish-deputeti demokrat Luciano Boçi. Ky i fundit me anë të një statusi në “Facebook” shprehet se me këtë vendim, Edi Rama i vuri minat autonomisë universitare.

“Edi Rama me këtë vendim i ka vënë minat autonomisë universitare. Vendimi për të emëruar një rektor të ri është antikushtetues dhe në kundërshtim me Ligjin e Arsimit të Lartë. Ministrja nuk ka kompetencë të vendosë një rektor të ri, pa pritur vendimin e Presidentit të Republikës. Rama bëri atë që nuk e bëri dot Shullazi. Në lidhje me këtë rast të paprecedent, Ministrja e Arsimit duhej shkarkuar. Mbrojtja e saj tregon haptazi se Edi Rama kërkon të kapë universitetin”, tha Boçi.

Luciano Boçi theksoi se Rama mund të vjedhë ndonjë tender universitar, por kurrsesi nuk ka për t’ju mbyllur gojën studentëve dhe pedagogëve të Universitetit të Tiranës.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Prokurori që hetoi Fullanin, në “sitën” e vetting-ut

Prokurori Ramadan Troci doli përballë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) paraditen e së premtes. Troci është kandidat për në Këshillin e Lartë të Prokurorisë...

Tiranë/ Qytetarët thyejnë rregullat kundër CoVid-19, mbushen trotuaret në Yzberisht

TIRANË- Qytetarët në Tiranë vijojnë të mos i zbatojnë aq sa duhet rregullat për të ndenjur në shtëpi dhe për të mos lëvizur në...

Makinat që drejtojnë veten, udhëtimi më i sigurt për njeriun

Njihen si makina autonome, pa shofer, robotike ose makinat që drejtojnë veten. Sido që të jetë, ngadalë ato po bëhen pjesë e realitetit. Ndonëse...

Së fundi

Samsung rikthehet me tre modele të reja. Ja për çfarë bëhet fjalë

Samsung rikthehet në tregun britanik me tre modele të reja të laptopëve. Samsung ka munguar në tregun e laptopëve në Mbretërinë e Bashkuar për...

Gjeni 3 zgjidhjet e këtij ushtrimi matematikor duke lëvizur vetëm një fije shkrepse

Nëse jeni një fans i vërtetë i enigmës, kjo foto do vërë në punë trurin dhe imagjinatën tuaj. Kushtojini vëmendjen detajeve të vogla dhe...

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe shkon në 39 045 persona

Qeveria britanike ka njoftuar se 111 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend. Kështu, zyrtarisht numri total i viktimave...