Kinë: Gjatësia e hekurudhës me shpejtësi të lartë do arrijë 35 000 km brenda këtij viti

Hekurudha me shpejtësi të lartë në Kinë do të arrijë një gjatësi prej 35 000 kilometrash, brenda këtij viti, duke zënë dy të tretat e gjatësisë së përgjithshme të këtij lloji hekurudhe në mbarë botën.

Kjo gjatësi është afro 100 herë më e madhe sesa largësia nga qyteti i Nju-Jorkut në atë të Uashingtonit në ShBA.

Sivjet janë ndërtuar në Kinë mbi 5 000 kilometra linja hekurudhore me shpejtësi të lartë, më e reja nga të cilat, ajo që lidh Nanchang-un dhe Ganzhou-n në provincën Jiangxi, hyri në funksionim të enjten.

Me të ashtuquajturit “trena plumb” pritet të bëhen 2.31 miliardë udhëtime individuale këtë vit, 3.4 herë më shumë se në vitin 2012./cri

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Zv/ministrat ende nuk kanë raportuar te kryeministri për punët e kryera

Zv/ministrat e qeverisë Haradinaj pritej që në muajin prill të raportonin te kryeministri për punët e kryera gjatë periudhës që ata ishin në detyrë,...

Pë të shmangur Rusinë, SHBA vetëm këshilluese në dialog

Për përgatitjen e rrjedhës së bisedimeve mes Prishtinës dhe Beogradit, nëse palët kanë nevojë për ndihmë, ne do të jemi në dispozicion. E tillë ishte...

“Shkëmbimi i territoreve nuk është zgjidhje për normalizimin Kosovë-Serbi”

Gati njëzet vite pas luftës, liderët e Kosovës dhe Serbisë kanë shpalosur mundësi për ndryshim të kufijve si rrugë për zgjidhjen përfundimtare mes dy...

Së fundi

DETAJE/ Eksploziv makinës së prokurorit në Vlorë. Nga pronat tek ish-kreu i bashkisë, çfarë hetoi Kuliçi

Hetimet janë përqendruar te dosjet që prokurori Albert Kuliçi drejton në hetime. Prej vitesh, ai punon në...

Greqi, protesta e mësuesve shoqërohet me incidente

Mësuesit me kontratë kanë mbajtur një protestë në kryeqytetin grek, Athinë, e cila o shoqërua edhe me përplasje midis disa grupeve dhe forcave policore. Qindra...

“E djathta ekstreme nuk do ta zhbëjë BE-në, por ta kontrollojë siç është”

Europa bëhet gati për betejën më të fundit: zgjedhjet për parlamentin europian të Majit 2019. Partitë populiste do të përpiqen të marrin më shumë...