Kina kërkon bashkëpunim me BE-në për çështjen e globalizimit

Në një konferencë të fundit në Bruksel, ambasadori kinez, Zhang Ming, i bëri thirrje Bashkimit Europian (BE) të bashkëpunojë me Kinën kundër njëanshmërisë.

Ambasadori Zhang pranoi që globalizimi është shoqëruar me një sërë problematikash dhe njëanshmëria ka shfaqur një tendencë të rritjes së vazhdueshme në shkallë ndërkombëtare.

Ndërkohë që, Kina dhe BE-ja duhet të kenë parasysh rendin global të bazuar në rregulla dhe duhet të “ngrihen së bashku njëzërësh e të thonë jo”, shtoi kryediplomati kinez në BE. /Trt/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vjen një super lajm nga FSK

Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës ka organizuar ceremoninë e diplomimit të kadetëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Rrustem Berisha, Ministër i FSK-së,...

Lleshaj: Sekretari i një partie antiparlamentare sulmon policinë

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas grabitjes së ndodhur sot në Rinas dhe deklaratave të sekretarit të përgjithshëm të PD-së...

Varhelyi: Kosovës i duhet një qeveri e qëndrueshme

Komisionari për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se Kosovës i duhet...

Së fundi

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen pis kaq lehtë, edhe nëse kujdeseni shumë, shumica prej nesh...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë kërkesë zyrtare...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar 522 infeksione...