Kina dërgon 9 satelitë në hapësirë

Kina sot dërgoi të paktën nëntë satelitë në hapësirë, theksuan mediat zyrtare.

Satelitët nga grupi Jilin-1 Gaofen 03-1 u ngritën nga Deti i Verdhë në orën 9:23 të mëngjesit, njoftoi Xinhua News.

Raketa bartëse Long Mars-11 e ndërtuar në mënyrë autoktone u përdor për lëshimin, që është e para nga deti.

Javën e kaluar, Kina dërgoi një satelit vëzhgimi, Gaofen-11 02, në orbitë përmes një rakete transportuese Long March-4B.

Me punën e saj të zgjeruar hapësinore, duke përfshirë lëshimin e satelitëve, Kina është më afër përfundimit të stacionit të saj hapësinor.

Kina planifikon të përurojë stacionin e saj të madh hapësinor modular këtë vit, i cili do të vendoset në orbitën e ulët.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Helmimi i agjentit rus në Angli, BE tërheq ambasadorin nga Moska

Bashkimi Europian do ta thërrasë për konsultime ambasadorin e vet në Rusi pas aferës me helmimin e ish-agjentit Sergej Skripal në Britaninë e Madhe. “Është...

VIDEO/ Dhunë në Angli, tifozi hyn në fushë dhe godet lojtarin

Në Angli parashikohen dënime të rënda për tifozët që kalojnë rrethimin dhe hyjnë në fushën e lojës. Por kjo duket se nuk i pengon...

Juventus, rekord pas rekordi…por çalon në Champions

Me 28 pikë në 10 javë, Juventusi ka arritur të barazojë rekordin për nisjen e saj më të mirë në Serie A, diçka që...

Së fundi

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Maltë-Gazetarja e vrarë/ Arrestohet kreu i kabinetit të ish-kryeministrit Muscat

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është arrestuar shefi i...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit...