Këto janë simptomat e para të kancerit në mushkëri!

Sipas statistikave, kanceri i mushkërive është kanceri i tretë më i shpeshtë.

Simptomat e para të këtij kanceri nuk vërehen deri sa sëmundja të ketë avancuar. Kështu që është e mira ti nënshtroheni kontrolleve periodike te mjeku.

Shenjat e hershme që shfaqen janë

– Një kollë e vazhdueshme që nuk largohet për dy a tre javë

– Dhimbje e vazhdueshme në gjoks dhe probleme me frymëmarrje

– Kollë me gjak

– Lodhje e papritur apo humbje në peshë

Kanceri i mushkërive fillon me jo funksionalizimin në mushkëri. Këto qeliza formojnë një tumor. Qelizat e kancerit të mushkërive përhapën e pastaj ndezin membranën duke prodhuar shumë lëngje që ndalon mushkëritë të zgjerohen plotësisht.

Kjo gjendje e rëndon frymëmarrjen dhe mund të çojë në sulmin në zemër.

Simptomat e avancuara të kancerit të mushkërive përfshijnë:

– Ënjtje të fytyrës, duarve apo qafës

– Kokë-dhimbje apo marramendje

– Shenja në qafë

– Dhimbje e eshtrave

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Palestinë, me 11 vite vonesë nis përdorimi i 3G në Bregun Perëndimor

Me 11 vite vonesë, Izraeli lejoi përdorimin e teknologjisë 3G për telefonat celularë në Bregun Perëndimor nën pushtim. Që nga mesnata, një nga 2 GSM...

Skepticizëm nga ana e ekspertëve të ekonomisë mbi përfitimet e “Mini-Shengenit”: Nismë e paqartë, e ndërmarrë më shumë nga Serbia

‘Minishengeni Ballkanik’ për ekspertin e ekonomisë Zef Preçi më shumë sesa një nismë që do të mund...

Regjimi i Asadit kundër planit të SHBA-ve për “ushtrinë PYD/PKK”

Regjimi i Bashar al Asadit ka reaguar kundër planit të SHBA-ve për militarizim të organizatës terroriste PYD/PKK në veri të Sirisë dhe këtë organizatë...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...