Këto janë përfitimet e trupit tuaj nëse hani manaferra!

Manaferrat janë fruta shumë të shijshëm dhe të shëndetshëm. Ky lloj i frutave janë të pranishëm sidomos gjatë muajve të verës.

Konsumimi i manaferave bëhet edhe në sezonët e tjera, për arsye se edhe të ngrira ato nuk i humbin vlerat ushqyese. Disa nga përfititmet shëndetësore të manaferrave janë:

Ato kanë nje sasi të madhe të fibrave. Vetëm një filxhan i vogël me manaferra përmban përafërsisht 60 kalori dhe 8 gram fibra. Kjo sasi përbën një të tretat e totalit të sasisë së fibrave që janë të parapara të konsuohen gjatë ditës.

Manaferrat kanë vitamin C. Siç dihet vitamin C është një antioksidant i fortë dhe ka veti anti inflamatore. Gjithashtu ndihmon në mirëmbajtjen e lëkurës, për arsye se ai ndihmon prodhimin e kolagjenit dhe seratoninën (hormone që bënë nxitjen e lumturisë dhe ndihmon në gjumin e rregullt).

Manaferrat ndihmojnë në shëndetin e eshtrave. Pasi që ato përmbajë vitamin K, kjo do të thotë që ndihmon në mpiksjen e gjakut, process ky esencial për zhvillimin normal të eshtrave.

Përpos këtyre vetive ato mbrojnë edhe trurin, ndihmojnë në kontrollimin e sasisë së sheqerit në gjak si dhe kanë shumë benefite të tjera shëndetësore.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Shkëputja e masivit shkëmbor, Elbasan-Tiranë ende e bllokuar

Vijon të jetë i bllokuar njëri sens i autostradës Elbasan-Tiranë, aty ku dje u shkëput një masiv shkëmbor nga skarpati anësor, duke bllokuar të...

COVID-19, mbi 17.6 milionë të infektuar në të gjithë botën

Në të gjithë botën numri i personave të prekur nga COVID-19 ka arritur në më shumë se 17.6 milionë sipas statistikave të universitetit Johns...

Sulm i armatosur në një klub nate në Meksikë, 15 të vdekur

Së paku 15 persona janë vrarë në një klub nate në provincën Guanajuato të Meksikës, që është rreth 350 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit...

Së fundi

Lajmet dt : 25 / 09/ 2020

https://youtu.be/6Mzr2UNEIGE   DRITA TV LAJME 25 9 2020 Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që...

Kërcënojnë të hedhin hije mbi bashkëpunimin për COVID, përplasje SHBA-Kinë-Rusi

Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një...