Këto janë masat e reja të Qeverisë pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avullah Hoti përmes një postimi të bërë në FB ka njoftuar se qeveria ka marrë disa vendime për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me COVID-19.

Ky është postimi i plotë:

#COVID19 – NJOFTIM!

Për shkak të rritjes së numrit të infektuarve me #COVID19
, sot kemi filluar kthimin e disa prej masave! Varësisht nga rezultatet, do të vazhdojmë marrjen e masave të reja në kuadër të Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me COVID19.

Institucionet e Kosovës duhet të punojnë vetëm me staf esencial;

Do të mbyllen sektorët në të cilët ka raste të paraqitura me infeksion;

Duhet të ketë kontrolle rigoroze për të infektuarit, që të mbahen në izolim 2-javor;

Inspektorati sanitar duhet të marrë masa në përputhje me ligjin!

Situata është nën kontroll, por e brishtë, prandaj jemi të obliguar që gjatë gjithë kohës të mbajmë maska, të mbajmë distancën sociale dhe higjienën personale!

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ushtria izraelite arreston 22 palestinezë në Bregun Perëndimor

Gjatë bastisjeve të mbrëmshme në zonën e Bregut Perëndimor të pushtuar, forcat izraelite kanë arrestuar të paktën 22 palestinezë. Zëdhënësi i ushtrisë izraelite tha se...

Olta Xhaçka: Më 30 qershor nis transformimi i madh i Dibrës

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në fjalën e saj përpara qytetarëve dibranë në Peshkopi tha se Dibra do të transformohet totalisht. Xhaçka u shpreh...

Superavioni kinez, nga Pekini në Nju Jork për dy orë

Inxhinierët kinezë publikuan projektin për ndërtimin e një superavioni hiperskonik, në gjendje që të përshkojë distancën nga Pekini në Nju Jork për dy orë. Aktualisht,...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...