SHËNDETËSI

Këto janë 6 ushqimet kundër mungesës së vitaminës B61!

Spread the love

Vitamina B6, e njohur edhe si piridoksina, luan rol të rëndësishëm në funksionimin e trupit.

Sikur vitaminat tjera B, ajo ndihmon për mbajtjen e shëndetshëm të metabolizmit, funksionimin e mëlçisë, shëndetit të lëkurës dhe syve.

B6 ndihmon edhe në ruajtjen e sistemit nervor, ndërsa mungesa e tij përfshin në ndryshimet e disponimit, dhimbje muskujsh, energji të ulët, anemi, ankth, depresion dhe iritim.

NHS rekomandon marrjen e vitaminës B6 prej 1.4mg në ditë për meshkuj dhe 1.2mg për femra.

Këto janë ushqimet që duhet konsumuar në rast mungese të vitaminës B6: mish bibe, mish të kuq, tuna, avokado, arra dhe fasule./Kosova Post/

Related posts

Konsumimi i mishit të kuq dhe produkteve të qumështit mund të ndihmojnë që të keni një zemër me të shëndetshme

dritatv

Konsumimi i mollës së gjelbër ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare

dritatv

Çfarë probleme shëndetësore shkakton qëndrimi ulur?

dritatv

Leave a Comment