Këtë ushqim nuk duhet t’ia jepni fëmijëve!

Dëmin momental për shkak të përdorimit nuk e kompenson dobia, as vlerat nutritive të cilat i kanë kërpudhat.

Këshilla është që nga ushqimi plotësisht të eliminohen Dhelprushat (lat. Cantharellus cibarius) dhe ato kërpudha të cilat prodhohen në mënyrë të gabuar për shkak të shitjes sa më të madhe.

Dëmi momental për shkak të përdorimit të tyre nuk e kompenson dobinë, as vlerat nuritive të cilat i kanë këto kërpudha.

Kërpudhat përmbajnë hitinë, të cilën trupi e tret me vështirësi, si edhe sasia e madhe e proteinave bimore. Mirëpo, këto proteina gjithashtu janë shumë të rënda për përpunim dhe kërkojnë që trupi të prodhojë enzima të caktuara.

Enzimat e tilla, për shembull, nuk i prodhon trupi i fëmijës.

Nga ana tjetër, kërpudhat përmbajnë vitamina D, B3, kripëra minerale, proteina dhe këto në pothuajse sasi të njëjta si edhe mishi, vitamina të grupit B, amino-thartira, substanca ekstraktive etj.

Kjo është shumë impresive, mirëpo larg nga ajo që kërpudhat nuk mund të zëvendësohen me perime dhe pemë të tjera.

Rezulton që peshën në stomak, ngarkesën e pankreasit dhe traktit gastrointestinal i marrin nga kërpudhat, ndërkaq dobitë potenciale për trupin mund të kompensohen me pemë dhe perime të freskëta.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Dobitë shëndetësore të thanes

Me dëshminë shkencore që tani mbështet thëniet e lashta që thanat, në salcë apo në lëng, parandalojnë infeksionet e traktit urinar, njerëzit janë pyetur...

Lleshaj: Nuk ka procedim për studentët

Procedimi penal i nisur ndaj 23 studentëve së bashku me pedagogun Edmond Tupe dhe artistin Robert Aliaj bëri jehonë në media të mërkurën, por...

Informacione lidhur me protestën e nesërme nga Policia e Kosovës

Me qëllim të informimit të opinionit publik lidhur me protestën e paralajmëruar siç parashihet me Ligjin mbi tubimet publike, e cila pritet të mbahet...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...