Këta janë shkaktarët e dhimbjes dhe mpirjes së dorës!

Gjithkush ka pasur dhimbje në dorë në një kohë në jetën e tyre nëse është vetëm nga një përplasje apo përdorim i tepruar. Sidoqoftë nëse dhimbja e dorës vazhdon ose shoqërohet me ndjesi shpimi, mpirjeje ose dobësie që ndërhyn me detyra të rëndësishme ditore, si p.sh. sende të kapura ose shtypja në tastierë, atëherë mund të ekzistojë një gjendje mjekësore themelore.

Ka shumë shkaqe të dhimbjes së dorës dhe mpirjes duke përfshirë problemet e dorës si sindroma e tunelit të kyçit të dorës dhe sëmundjet sistemike siç është artriti reumatoid. Ajo që shumë njerëz nuk e dinë megjithatë është se dhimbja dhe mpirja e dorës rrjedh shpesh nga një problem në qafë.

Ky artikull shqyrton të gjitha shkaqet e zakonshme të dhimbjes dhe simptomat neurologjike në dorë dhe gishta duke filluar me problemet në pjesën cervikale të shpinës.

Si një Problem i Qafës Shkakton Dhimbje në Dorë

Kur një rrënjë nervore në pjesën cervikale të shpinës bëhet e ngjeshur ose e irrituar nga një problem në qafë simptomat mund të shfaqen diku nga supet gjatë gjithë rrugës poshtë në krah, dorë dhe gishta.

Dhimbja që udhëton përgjatë kësaj rruge nervore apo radikale nervore quhet edhe radikulopati cervikale.

Si Radikulopatia Cervikale Ndihet në Dorë

Tetë rrënjë nervore dalin nga shpina cervikale në çdo anë dhe ushqen rrugët nervore poshtë shpatullave, krahëve dhe duarve. Këto rrënjë nervore janë etiketuar sipas segmentit vertebral C1 deri në C8.

Çdo rrënjë nervore ka përgjegjësitë e veta për funksionet motorike dhe ndijore në pjesë të trupit kështu që simptomat e radikulopatisë cervikale mund të ndjehen në pjesë të trupit në varësi të rrënjës nervore të prekur.

Për dhimbje radikale në dorë simptomat e dhimbjes, ndjesi shpimi dhe / ose mpirje zakonisht rrjedhin nga një problem në pjesën cervikale të shpinës që ndikon në rrënjën nervore C6, C7 ose C8:

  • Radikulopati C6. Simptomat zakonisht do të ndjehen në anën e gishtit të dorës dhe të duarve si dhe në gishtin e madh.
  • Radikulopati C7. Simptomet shpesh do të ndihet në mes të dorës dhe kyçit të dorës si dhe në gishtin e mesëm dhe gishtin tregues.
  • Radikulopati C8. Simptomat mund të ndjehen në anën e brendshme të dorës dhe kyçit të dorës si dhe në unazë dhe gishtat.

Dhimbja rrënjësore mund të shkojë nga e butë në të mprehta. Mund të ketë gjithashtu mpirje, të ngjashme me atë kur një krah bie në gjumë nga shtrirja në atë mënyrë të gabuar, apo një ndjesi shpimi. Disa njerëz gjithashtu e përshkruajnë dhimbjen nervore si ndjenja se dora është lënë në ujë të akullt.

Shkaqet e Zakonshme të Simptomave të Dhimbjes Radikulare në Dorë

Disa kushte të qafës janë të afta të irritojnë rrënjën nervore të qafës. Shkaqet e zakonshme përfshijnë:

  • Sëmundje degjenerative e disqeve të qafës. Disqet midis rruazave humbasin mbështjelljen e tyre si sgjngjeror për shkak të plakjes dhe konsumit të përgjithshëm gjatë kohës. Degjenerimi i disqeve mund të shkaktojë probleme të tjera që çojnë në acarim të rrënjës nervore të qafës.
  • Disku i hernizuar cervikal. Kjo gjendje ndodh kur pjesa e brendshme e diskut rrjedh përmes shtresave mbrojtëse të jashtme dhe irriton rrënjën nervore.
  • Osteoartriti i qafës. Kjo gjendje ndodh kur një nyje e lidhur në pjesën e prapme të qafës humb shumë kërc mbrojtës dhe bëhet artritik. Rrjedhja kockore në kockë që rezulton në nyje mund të çojë përfundimisht në goditjen e rrënjës nervore nëpërmjet inflamacionit dhe / ose rritjes së kockave spurs që shtypin në nervat.
  • Stenoza cervikale. Në qoftë se vrima e vogël ku rrënja nervore del nga rruaza, atëherë rrënja nervore mund të shtypet. Një disk i hernizuar ose rritja e shtresave të kockave spurs janë disa mënyra që një kanali mund të ngushtohet.

Kjo nuk është një listë e plotë e kushteve që mund të shkaktojnë dhimbje rrënjësore poshtë krahut dhe në dorë. Për shembull një nga mënyrat më pak të zakonshme mund të jetë një tumor që rritet në shpinën cervikale që irriton rrënjën nervore aty pranë.

Trajtimi

Nëse dhimbja dhe mpirja e dorës vazhdon ose nëse gama e lëvizjës preket atëherë duhet të konsultoheni me një mjek.

Nëse dyshohet radikulopatia cervikale me dhimbje rrezatuese, ndjesi shpimi, dobësi ose mpirje atëherë është e rëndësishme që të konsultoheni me një mjek më shpejt sesa më vonë për të filluar trajtimin. Nëse gjendja që shkakton mpirje në dorë shkon pa u trajtuar dhe përkeqësohet është e mundur – në disa raste – për dëmtime të përhershme nervore ose neuropati.

Nëse nuk keni ndonjë lehtësim pas disa javësh mund të konsideroni të na kontaktoni për një konsultim se si mund të ju ndihmojmë me problemin tuaj. Në Ordinancën Shëndeti ne ofrojmë një alternativë më të sigurt dhe më efektive të trajtimit në bazë të problemit tuaj unik. Pas konsultimit dhe një histori më të detajuar të shëndetit tuaj mund të krijohet një plan trajtimi në bazë të problemit tuaj. Ne jemi këtu për t’ju ndihmuar në rrugën tuaj drejt shëndetit optimal./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

A rrezikohen fëmijët nga depresioni?

Sipas një studimi tronditës fëmijët deri në 4 vjeç vuajnë nga simptomat e depresionit dhe ankthit. Nxënësit në shkollat fillore janë duke përjetuar çrregullime të...

Aksidentohet eskorta e Ministrit të Punëve të Brendshme të Kosovës

Para pak çastesh eskorta e Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, është aksidentuar derisa po udhëtonte nga Ferizaji në Prishtinë. Merret  vesh se...

Akuzohet se vrau kunatin, 71-vjeçari vret veten për t’i shpëtuar arrestimit

Dyshohet se ka lidhje me vrasjen e kunatit, ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e djeshme në Korçë, vret veten Sefedin Zenellari, 71 vjeç. Burime për Top...

Së fundi

MSh pranon nga UNICEF-i 3.6 tonelata furnizime mbrojtëse për personelin shëndetësor

Një dërgesë me furnizime profesionale mbrojtëse dhe mjekësore të siguruara nga UNICEF-i arritën sot në Prishtinë, si pjesë e mbështetjes së UNICEF-it në Kosovë...

SHBA, 921 të vdekur gjatë 24 orëve të fundit nga COVID-19

Numri i viktamve nga pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 6.058, pasi 921 persona kanë humbur jetën vetëm në...

Vdesin edhe dy persona nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Dy viktima të reja nga koronavirusi janë regjistruar në Maqedoninë e Veriut. Viktimat janë dy burra, njëri i moshës 68 vjeç nga Tetova dhe tjetri...