Kërkohet përgjigje e përbashkët nga liderët e G20 kundër COVID-19

Organizata Amnesty International (AI) u ka bërë thirrje vendeve anëtare të grupit G20 të mobilizojnë resurset e tyre për të mbrojtur më të prekurit nga koronavirusi.

Liderët e 20 ekonomive më të fuqishme në botë, përfshirë Turqinë, do të zhvillojnë një video-konferencë më vonë gjatë ditës për të vlerësuar situatën e shkaktuar nga pandemia COVID-19.

“Përgjigjja ndaj kësaj pandemie duhet të bazohet në bashkëpunimin dhe shkëmbimin e resurseve, sepse strategjitë kombëtare nuk do të jenë të mjaftueshme vetvetiu”, thonë nga AI duke kërkuar përgjigje të koordinuara për të përballuar krizën me COVID-19 e cila ka shkaktuar vdekjen e mbi 21.000 personave në botë.

“Të ndihmosh më të margjinalizuarit, jo vetëm që është gjëja e duhur, por kujdesi joadekuat shëndetësor në çdo pjesë të botës është një rrezik për të gjithë ne. Përhapja e shpejtë e COVID-19 ka treguar se sa të lidhur jemi ne”, tha Netsanet Belay, drejtori i hulumtimit dhe avokimit pranë AI.

“Vendet e G20 kanë shumë masa financiare në dispozicion dhe duhet t’i marrin parasysh të gjitha. Ne do ta mundim këtë virus së bashku, për të gjithë, ose nuk do ta mundim aspak”, shtoi Belay.

Duke kërkuar transparencë në vendimmarrje, nga AI thonë se çdo masë nga G20 duhet të garantojë qasje për të gjithë në kujdesin parandalues si dhe cilësi të mirë dhe trajtim të përballueshëm, përfshirë edhe ata që janë më të rrezikuar.

Italia, Kina, Irani dhe Spanja vazhdojnë të jenë vendet më të prekura nga pandemia.

Megjithë, numrin në rritje të njerëzve të infektuar, shumica e të prekurve nga virusi tregojnë simptoma të lehta dhe shërohen.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Egjipt, gjendet varri 4 mijë vjeçar i faraonit

Në provincën El-Uksur të Egjiptit është gjetur varri 4.000 vjeçar i një faraoni. Në njoftimin nga Ministria e Antikiteteve, thuhet se në anën perëndimore të...

Bllokohen në Durrës 27 ton fileto pule me prezencë salmonele, AKU e kthen mbrapsht në Brazil

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 27 ton mish nga Brazili me prezencë salmonele. Kontenieri është bllokuar në Durrës, dhe bëhej fjalë për fileto...

10 superblerjet e vitit 2017

Merkatoja është lezeti i futbollit. Çdo sezon tifozët presin me kërshëri se kë lojtar do të blejë skuadra e tyre e zemrës. Klubet blejnë dhe...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...