Kardiologët apelojnë: Nuk ekziston lidhja midis ilaçeve të shtypjes së lartë të gjakut dhe rrezikut të shtuar nga coronavirusi

Njerëzit me presion të lartë të gjakut bëjnë pjesë në grupin e rrezikuar të njerëzve të cilët mund të zhvillojnë komplikime nëse infektohen me coronavirus

Në një det informacionesh mbi virusin e ri, i cili doktorëve ende nuk u është deri në fund i qartë, është shfaqur informacioni që ilaçe të caktuara për shtypje të lartë të gjakut mund të rrisin rrezikun nga coronavirusi, mirëpo a janë të sakta këto konstatime?

Fondacioni Britanik i Zemrës (BHF) thotë që këto spekulime janë tërësisht të pabazuara.

– Para së gjithash, ky konstatim nuk është i bazuar në asnjë hulumtim, gjë që do të duhej të ishte shpjeguar nga ana e disa ekspertëve para se çfarëdo qoftë të jetë e publikuar – theksohet nga BHF-ja.

Është bazuar në disa hulumtime të mëhershme të coronavirusit ku sugjerohet lidhja midis mënyrës në të cilën disa viruse arrijnë deri në qeliza dhe mënyrës në të cilat ilaçe të caktuara për shtypje të lartë të gjakut veprojnë – thuhet në vazhdim.

Autorët theksojnë që çështje është vetëm lidhja dhe që çfarëdo konstatime qofshin lidhur me këtë janë krejtësisht të dyshimta.

Hulumtuesit atëherë kanë paraqitur hipotezën dhe kanë pranuar që arsyetimi i propozuar ende nuk është konstatuar.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Mirënjohje për top ndërmarrjet e vitit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë dhe Agjencia për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë-KIESA kanë ndarë mirënjohje për top ndërmarrjet konkurrente të vitit...

Inspektorët shëndetësorë hyjnë në grevë

Të gjithë inspektorët shëndetësorë kanë hyrë në grevë për të kërkuar rritje të pagës mujore. Inspektorët konsiderojnë se janë kategoria më së paku e paguar...

Erdogan: Turqia do të zhvillojë energjinë bërthamore

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, shprehu vendosmërinë që Turqia të zhvillojë energji bërthamorë, pavarësisht nëse dikush ndihet i shqetësuar nga kjo. "Ne do të...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...