Kancelari britanik: Dorëhiqem nëse Johnson bëhet kryeministër

Kancelari britanik, Philip Hammond, ka paralajmëruar dorëheqjen nga pozita nëse Boris Johnson zgjidhjet kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar. Ai shtoi se Brexit-i pa marrëveshje, të cilin si opsion e ka lënë të hapur Johnson, nuk është “vendim që do ta nënshkruaja”.

Hammond theksoi se është me rëndësi që kryeministri i ardhshëm dhe kancelari të jenë në vijë të njejtë të politikave për Brexit-in. Në një intervistë ai shtoi se situata mund të komplikohet nëse Jeremy Hunt zgjedhjet udhëheqës i Toryt, por të gjitha sondazhet kanë treguar se Boris Johnson ka shumë gjasa të zgjidhet kryeministër.

Johnson kishte thënë më herët se Britania duhet të largohet nga Bashkimi Evropian deri më 31 tetor, çfarëdo që të ndodhë. Hammond ka qenë kritik i idesë për Brexit pa marrëveshje, duke theksuar sërsish se do të votojë për rrëzimin e kryeministrit të ardhshëm nëse mund të ndodhë ky skenar.

Të shtunën, mijëra qytetarë kanë protestuar në Londër me mbishkrimet “Jo Johnson”, “Po Evropa,” në kundërshtim të zgjedhjes së Boris Johnson për kryeministër dhe Brexit-it. Javën e ardhshme pritet të zgjidhet kryeministri i ardhshëm i Britanisë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vazhdojnë reshjet e dëborës. I ftohti ekstrem zbret deri në Lushnje

        I ftohti mban të mbërthyer Shqipërinë dhe këtë mëngjes dëbora ka zbritur edhe në ultësirën perëndimore.  Në Lushnje këtë mëngjes nisën reshjet e dëborës. Dëborë...

Griezmann, e pret fanela me nr.7 te Barcelona

Që Barcelona dëshiron të ketë në skuadër francezin Griezmann, nuk është diçka e panjohur. Sipas të përditshmes spanjolle ‘Marca’, sulmuesi është në limite me Atletico...

Bilall Kasami shkarkohet nga posti i kryetarit të Lëvizjes Besa

Bilall Kasami, lideri i deritashëm i Lëvizjes BESA edhe zyrtarisht është shkarkuar nga posti i kryetarit të partisë Lëvizja Besa. “64 nga gjithsej 107 anëtarë...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...