Kafeja nuk dëmton zemrën nëse nuk pini mbi 6 në ditë!

Sipas një studimi nga Universiteti i Australisë Jugore, pirja e më shumë se 6 kafeve në ditë e shton rrezikun e sëmundjeve nga zemra për 22 për qind.

Ky studim pritet të bëhet pjesë e debatit për pragun e nivelit të kafeinës që duhet të konsumohet dhe dëmet që mund t’i sjellë ajo për shëndetin.

“Sasia e kafesë që përdoret nga shumica e njerëzve nuk ka shumë efekt. Njerëzit që pijnë shumë kafe bëhen imunë ndaj saj”, tha Chris Labos, kardiolog.

Ai ka zbuluar se nëse një person gjatë jetës së tij pi më shumë se dy milion kafe, kjo e shton rrezikun për sëmundje të zemrës deri 50 për qind.

Në studim janë përshirë të dhënat e 347 mijë personave të moshës 37 deri 73-vjeçare dhe ato u përdorën për t’i hulumtuar dallimet individuale për rezistencën ndaj kafesë.

Ata zbuluan se edhe personat me gjenin “CYP1A2”, i cili bën metabolizimin e kafeinës katër herë më shpejt se te personat që nuk e kanë atë, mund të kenë pasoja në shëndetin e tyre nëse konsumojmë më shumë se gjashtë kafe në ditë, shkruan “Daily Mail”.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Mbretëria e Bashkuar kishte plan të bënte Rusinë anëtare të pjesshme të NATO-s

Sipas dokumenteve të publikuara nga Arkivi Kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar, Rifkind e kishte ngritur në rend...

Shkarkohen krerët e gjykatave Korçë dhe Berat

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) ka shkarkuar nga detyra kreun e Gjykatës së Korçës, Admir Belishta dhe kreun e Gjykatës së Beratit, Agron...

Shkolla pa ngrohje, nxënësit në Vaun e Dejës bojkotojnë mësimin

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Martin Trushi” në Stajkë të Vaut të Dejës kanë bojkotuar mësimin. Ata kërkojnë kushte më të mira e veçanërisht ngrohje...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...