SHËNDETËSI

Ja për sa kohë rikuperohet zemra pas lënies së duhanit!

Spread the love

Të heqësh dorë nga cigarja duhet vullnet i hekurt. Por sa kohë do të duhet që trupi të rikuperohet pas lënies së duhanit?

Një studim thotë se duhet të kalojnë 15 vjet nga lënia e cigares që të ulet rreziku i sëmundjeve të zemrës.

Studimet paraprake sugjeronin se rreziku stabilizohet brenda pesë vjetësh, mirëpo hulumtimet e reja kanë treguar se kjo kohë mund të jetë më e gjatë.

Në studim janë përfshirë rreth 8700 persona në një kohë 50-vjeçare. Shkencëtarët zbuluan se zemrës i duhen më shumë se 10 vite që të normalizohet nga dëmtimi i shkaktuar nga nikotina dhe kimikatet e tjera.

Ky raport është i pari që ka analizuar kohën e nevojshme për ‘zhbërjen’ e dëmtimeve që i shkaktohen zemrës nga konsumimi i duhanit.

Related posts

Ja përse duhet të hani limon çdo ditë!

dritatv

Zbuloni si ndikon speci djegës në trupin tuaj!

dritatv

Si ta fërgoni mishin por që të mbetet shijshëm?

dritatv

Leave a Comment