Izraeli planifikon pushtime të reja në Bregun Perëndimor

Sipas Yahia Kadous, kreut të Këshillit Lokal të fshatit Burin, që ndodhet në qytetin Nablus të Bregut Perëndimor, ushtria izraelite ka në plan të pushtojë më shumë tokë palestineze në këtë fshat.
Kadous për AA tha se autoritetet izraelite e kanë informuar këshillin për vendimin e tyre për të konfiskuar tetë dynym (8.000 metër katror) të tokës nga një shkollë e mesme në fshat.

Dy pronarë palestinezë në fshat poashtu morën njoftime të ngjashme në të cilat u paralajmëruan se autoritetet kishin planifikuar të konfiskojnë gjithsej shtatë dynym (7.000 metër katror) të tokës së tyre.

Sipas kreut të Këshillit Lokal, autoritetet izraelite pohojnë se konfiskimet e planifikuara kanë për qëllim të mbrojnë kolonët izraelitë në rajon nga rinia palestineze që hedhin gurë.

Kadous bëri të ditur se gjithsej dhjetë dynym të tokës së shkollës tashmë janë pushtuar nga autoritetet izraelite.

Fshati Burin, i rrethuar nga tre vendbanime vetëm hebreje, është skena e përplasjeve të shpeshta midis banorëve palestinezë nga njëra anë dhe nga trupat izraelite dhe kolonëve hebrenj nga ana tjetër./Rtv Drita/

 

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

UNICEF jep alermin: 765 milion femije martohen nën moshën 18-vjeçare

Një statistikë shokuese ka publikuar organizata ndërkombëtare humanitare e ‘UNICEF’. Në prezantimin përpara OKB-së organizata e UNICEF tha se 765 milion fëmijë janë detyruar që...

Gjuriç në Moskë, thotë se mori përkrahje për çështjen e Kosovës

Zv/ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë Aleksandar Grushko dhe drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriç sot në Moskë...

Kurti për Haradinajn: Më shumë duket si ushtrues detyre sesa si kryeministër

Kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti është i bindur se asnjëherë me shumë sesa tani partia që ai drejton nuk ka qenë më e gatshme...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...