Izrael, rritet në 2.369 numri i rasteve me koronavirus

Me 199 raste të reja është rritur në 2.369 numri i rasteve me koronavirusitn e ri (Covid-19) në Izrael,(AA).

Në një deklaratë me shkrim nga Ministria izraelite e Shëndetësisë, thuhet se në të gjithë vendin janë shtuar 199 raste të reja duke e rritur në 2.369 numrin e personave të prekur nga koronavirusi.

Në deklaratë thuhet se 39 prej të prekurve nga koronavirusi janë në situatë kritike.

– Netanyahu mesazh se “në të gjithë vendin mund të zbatohet karantina”

Sipas lajmit të institucionit transmetues publik KAN të Izraelit, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu shprehu shqetësimin për rrëzimin e sistemit shëndetësor në vend.

Duke bërë thirrje për politika të rrepta për të parandaluar rrëzimin e sistemit shëndetësor të vendit, Netanyahu vuri në dukje se populli i Izraelit duhet të vendos vetë disiplinën e rreptë, përndryshe do të ndodhë një fatkeqësi.

“Numri i të infektuarve nga virusi po rritet shumëfish. Brenda dy javësh, ne mund të gjendemi përballë mijëra të sëmurëve, shumica e të cilëve bartin rrezikun e vdekjes. Për këtë arsye ju them që nëse nuk do ketë ndonjë përmirësim të situatës, atëherë nuk do të ketë shpëtim nga zbatimi i një mbylljeje të plotë (karantinë), përveç nevojave themelore siç janë ushqimet dhe ilaçet”, tha Netanyahu duke shtuar se mund të vendos më shumë kufizime për izraelitët për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Ai tha se zbatimi i karantinës do të fillojë në të gjithë vendin brenda disa ditësh dhe se duke parashikuar këtë vazhdojnë të gjitha përgatitjet ligjore dhe logjistike.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Alibeaj: Strategjia e Ramës nuk e shpëton Vangjush Dakon

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka vijuar akuzat ndaj Vangjush Dakos si i përfshirë në botën e krimit, e sipas tij falë ndikimit...

Serbia s’e sheh dot flamurin e Kosovës në Notre-Dame de Paris

Beogradi është zemëruar tejmase pse për nder të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në tempullin Notre Dame de Paris krahas...

Suedia shpërndan rreth 5 milionë broshura – u tregon qytetarëve se si të përgatiten për luftë!

Suedia do të dërgojë fletëpalosje në 4.7 milion familje me udhëzime se çfarë të bëjnë në rastin e një lufte, shkruajnë mediat e huaja. Po...

Së fundi

COVID-19, BE propozon 100 miliardë euro për të shpëtuar vendet e punës

Komisioni Evropian propozoi një paketë të re financiare për të kontribuar në pagat për kompanitë që po luftojnë me efektet ekonomike të pandemisë së...

SHBA, numri i viktimave nga COVID-19 rritet në 5.137

Numri i viktamve nga pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 5.137, pasi 1.047 persona kanë humbur jetën vetëm në...

Parashikimi i Piperos: Kjo javë do jetë piku i epidemisë. Ja kur do nisë të bjerë numri i të prekurve nga koronavirusi

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero, i cili ka qenë pranë qytetarëve këto ditë me informacion të përditshëm për koronavirusin bën një parashikim optimist për...