Investitorët do trajtohen njësoj/ Qeveria përgatit projektligjin për të hequr diskriminimin

Investimet vendase do të trajtohen njëlloj si ato të huaja. Qeveria ka nxjerrë për konsultim publik projekligjin e ri për investimet i cili unifikon legjislacionin për trajtimin e bizneseve.

Me aktet që janë në fuqi investimet e huaja në Shqipëri gëzojnë më shumë mbrojtje dhe të drejta, ndryshime e reja ligjore heqin diskriminim mes investitorëve vendas dhe atyre të huaj.

Eksperti i ekonomisë profesor Adrian Civici e sheh pozitiv trajtimin njëlloj të investitorëve.

Nga ana tjetër Civici shton se për rritjen e investimeve duhet edhe një klimë më mirë për biznesit.

Projektligji parashikon zgjidhjen e shpejtë në rastet e konflikteve mes institucioneve dhe investitorëve për të evituar Arbitrazhet.

Po ashtu synohet zbatimi i standardeve dhe rregulloreve të punës, të sigurisë dhe të mbrojtjes së mjedisit.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Itali, ambasadori francez thirret në Ministrinë e Jashtme

  Ambasadori i Francës në Romë, Christian Masset, është thirrur në Ministrinë e Jashtme të Italisë për shkak të kritikave që bëri Franca në lidhje...

Kryeministri kanadez Trudeau kërkon falje për fotografinë e vitit 2001

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau ka kërkuar falje pas publikimit të një fotografie të vitit 2001, ku...

Turqia i shprehë ngushëllimet Kilit për humbjen e jetëve në aksidentin ajror të avionit ushtarak

Turqia shprehu ngushëllime Kilit për humbjen e jetëve të pasagjerëve në aksidentin e avionit ushtarak, i cili u...

Së fundi

Çavusoglu: Turqia nuk trembet nga kërcënimet

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlüt Çavusoglu, ka deklaruar se Ankaraja nuk ka frikë nga kërcënimet e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump. “Ne në...

Probleme të serverit, mbyllen mijëra llogari “Telegrami”

Të paktën rreth 70 mijë përdorues të aplikacionit ‘Telegram’ nuk mundën të aksesonin llogaritë e tyre të shtunën për shkak të një problemi të...

“Njerëzit nuk ‘rriten’ deri në moshën 30 vjeçare”, thonë shkencëtarët!

A i keni thënë ndonjëherë vetes ‘rritu’ kur keni parë që po e shijoni një video qesharake me mace në internet? Pra, tani keni...