Industria e turizmit ne Shqiperi, nje prej kolonave kryesore mbeshtetese te ekonomise kombetare rrezikon te pesoje ne ditet ne vijim nje tjeter goditje te forte.

Industria e turizmit ne Shqiperi, nje prej kolonave kryesore mbeshtetese te ekonomise kombetare rrezikon te pesoje ne ditet ne vijim nje tjeter goditje te forte.

Shqiperia fatkeqesisht nuk figuron ne listen e shteteve prej dhe drejt te cilave mund te udhetojne, si turiste, qytetaret e vendeve te BE-se. Ky segment eshte nder kryesoret dhe me fitimpruresit per turizmin dhe ekonomine tone, perjashtimi i tij do te sjelle deme ekonomike te jashtezakonshme, qe i shtohen situates se tmerrshme te shkaktuar nga kriza Covid19.

Lajmin e ben me te hidhur fakti se shtete te tjera te rajonit tone si Mali i Zi dhe Serbia jane nderkaq ne listen e vendeve te lejuara (njelloj si Greqia dhe Kroacia, qe iane ne BE) dhe do te perfitojne nga kjo mundesi duke terhequr edhe qindra mijera turistet qe do te kishin preferuar Shqiperine (dhe qindra miliona eurot qe do te sillnin ata ne arkat e shqiptareve!).

Ne pamundesi per te udhetuar drejt Shqiperise, operatoret turistike europjane do ti orientojne grupet e udhetareve qe kane bere pararezervime per paketat ne vendin tone drejt destinacioneve te tjera te lejuara.

Rishikimi eventual i listes pas dates 15 Korrik do te jete i pavlere, pasi pjesa derrmuese e operatoreve profesioniste dhe udhetareve individuale do ti kene mbyllur tashme rezervimet e tyre tjeterkund.

Nderkaq shpresat per ndonje zhvillim pozitiv ne Shtator-Tetor (fundi i sezonit tone turistik) jane sot per sot thuajse zero po te konsiderojme parashikimet e OBSH-se per rikthimin e fuqishem te pandemise ne vjeshte.

Ne kete kontekst nevojitet nje perpjekje urgjente dhe maksimale e shtetit shqiptar per ta perfshire Shqiperine ne listen perfundimtare te vendeve ku do te lejohet turizmi nga data 1 Korrik, perndryshe pasojat ekonomike dhe sociale do te jene rrenuese.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kosovë : ​FSK nuk pranoi pagesë shtesë nga qeveria, të gatshëm të shërbejnë gjatë pandemisë

Menjëherë pas identifikimit të rasteve të para me Covid-19 në Kosovë, Forca e Sigurisë së Kosovës ngriti gjendjen e gatishmërisë operacionale në nivelin 2...

Këto janë vitaminat që duhen për çdo problem shëndetësor!

Teksa shumë prej nesh janë të vetëdijshëm mbi përfitimet nga kremrat dhe serumet për lëkurën, shumë pak dimë se vitaminat që gjenden brenda disa...

Shkelën rregullat Schengen, riatdhesohen nga Franca 60 shqiptarë

Është zhvilluar sot një tjetër operacion për riatdhesimin e shqiptarëve, që kanë kërkuar azil apo kanë shkelur rregullat e qëndrimit në zonën e Schengen. Policia...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...