Indi, dhjetëra të vdekur gjatë ritualit hindu

Të paktën 30 persona e kanë humbur jetën në disa incidente me anije gjatë ritualeve fetare në të gjithë Indinë mëngjesin e sotëm.

Të paktën 11 persona humbën jetën në shtetin qendror indian Madhya Pradesh pasi varka e tyre u përmbyt ndërsa po mbante idhullin hindu Ganesha.

Incidenti ndodhi rreth orës 4:30 të mëngjesit sipas kohës lokale (23:00 sipas kohës së Evropës Qendrore të enjten) kur një varkë që transportonte rreth 20 persona duke zhytur idhullin hindu Ganesha, u përmbyt në një liqen në Bhopal, i cili njihet si vendi i një katastrofe industriale të vitit 1984.

Gjashtë persona janë shpëtuar ndërsa operacioni i kërkimit është duke u zhvilluar.

Ministri i shtetit PC Sharma për AA tha se: “11 persona vdiqën në incident. Njerëzit që u mbytën po mbanin idhullin e madh të Ganeshas dhe gjatë zhytjes, varka ku ata ishin ulur filloi të lëkundet dhe më pas u fundos”.

“Tashmë kemi kërkuar një hetim për incidentin”, tha ai.

Rituali paraqet ciklin e lindjes së idhullit Ganesha.

Qeveria e shtetit ka njoftuar kompensimin prej 5.600 dollarë për të mbijetuarit e fatkeqësisë.

Për më tepër, të paktën 18 persona humbën jetën në incidente të tjera gjatë zhytjes së idhujve të Ganeshas në shtetin perëndimor-qendror të Maharashtra, njoftoi agjencia e lajmeve “Press Trust of India” duke cituar zyrtarët e policisë.

Incidente vdekjeprurëse u raportuan në 11 rrethe, Amravati, Nashik, Thane, Sindhudurg, Ratnagiri, Dhule, Bhandara, Nanded, Ahmednagar, Akola dhe Satara, tha një zyrtar, të cilat rezultuan me 18 vdekje.

Në Amravati u regjistruan 4 të vdekur, tre në Ratnagiri, dy në Nashik, Sindhudurg dhe Satara dhe një në Thane, Dhule, Buldhana, Akola dhe Bhandara.

Në Thane, një 15-vjeçar, i identifikuar si Kalpesh Jadhav nga Kasara, humbi jetën derisa po zhyste idhullin Ganpati. Incidenti ndodhi rreth orës 19:30 sipas kohës lokale (14:00 sipas kohës së Evropës Qendrore) të enjten, tha një zyrtar.

Trupat e katër personave që morën pjesë në zhytje të enjten në lumin Purna në fshatin Watole Shukleshwar, Amravati u nxorrën, tha ai.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Pas zgjedhjes së Olsian Çelës, Prokuroria e Përgjithshme cakton krahun e djathtë të kryeprokurorit të ri (Emri)

Pak ditë pas zgjedhjes së Olsian Çelës në krye të Prokurorisë së Përgjithshme, sot ky institucion ka...

Francë, “jelekët e verdhë” sërish në protesta

Demonstruesit me “jelekë të verdhë”, përkundër ndalesave të shumta të shtunën sërish dolën në rrugët e qyteteve të Francës, në mënyrë që të ofrojnë...

Thaçi: Vetëm një Kosovë dhe një Serbi europiane mund të perëndimizojnë rajonin

   Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se "sot, çdo shtet i Ballkanit Perëndimor komunikon normalisht me njëri-tjetrin, çdo shtet bashkëpunon me...

Së fundi

Kurti: Nevojitet hetim i ri për Astrit Deharin, krimi duhet të ndriçohet

Lideri i VV-së, Albin Kurti ka folur përsëri për publikimin e ekspertëizës për rastin e Astrit Deharit.

Serbët e Kosovës përgënjeshtrojnë Beogradin: Jemi të sigurt në Kosovë

Zyrtarë të lartë të Beogradit, por edhe mediet serbe në përgjithësi vazhdimisht tentojnë ta paraqesin situatën e sigurisë në Kosovë si të brishtë, sidomos...

Shoqëria civile kërkon që në lista zgjedhore të mos përfshihen kandidatët me aktakuza

Shoqëria civile ka kërkuar nga subjektet politike që në listat për kandidatë për deputetë, të mos përfshijnë njerëz që kanë probleme me ligjin. Në tryezën...