BOTA

Idlib, përcaktohen kufijtë e rajonit për t’u pastruar nga armët

Spread the love

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka bërë të ditur se si rezultat i bisedimeve të organizuara me delegacionin rus më 19-21 shtator, janë përcaktuar kufijtë e zonës që do të pastrohet nga armët në Idlib.

Në njoftimin e ministrisë turke është theksuar nënshkrimi i marrëveshjes në takimin e zhvilluar në Soçi mes presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe presidentit rus, Vladimir Putin, e cila synon stabilizimin e situatës në rajonin e pakësimit të tensioneve në Idlib të Sirisë.

“Duke marrë në konsideratë edhe veçoritë e strukturës gjeografike dhe të vendbanimeve të rajonit, në takim janë përcaktuar kufijtë e zonës që do të pastrohen nga armët në Idlib. Aktivitetet po vazhdojnë ashtu sikurse është planifikuar”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtes.

Më tej, theksohet se në kuadër të marrëveshjes janë zhvilluar bisedime në Ministrinë e Mbrojtjes për të diskutuar parimet e zbatimit./Rtv Drita/

Related posts

Naeem Rashid shpallet hero në Pakistan

dritatv

Pas votimit në OKB, ja çfarë po përgatitet të bëjë Trump

dritatv

Putin: Jam i hapur për bisedime me udhëheqësin e zgjedhur të Ukrainës

dritatv

Leave a Comment