“I përfshirë në një sulm ndaj një xhamie”, Irani arreston liderin opozitar

Autoritetet në Iran thanë se kanë arrestuar liderin e një grupi opozitar, me bazë në SHBA, nën dyshimet se ka qenë i përfshirë në një sulm ndaj një xhamie më 2008 në Shiraz, ku u vranë 14 persona dhe u plagosën mbi 200 të tjerë.

Ministria e Inteligjencës tha sot se ka arrestuar Jamshid Sharmahd, lider i grupit me bazë në Kaliforni të quajtur Asambleja e Mbretërisë së Iranit, shkruan Rel.

Sharmahd akuzohet nga Irani se udhëheqë krahun ushtarak të këtij grupi, të quajtur Tondar. Zyrtarët thanë se grupi dyshohet se ka planifikuar edhe sulme të tjera, por nuk dhanë më shumë detaje.

Televizoni shtetëror iranian nuk ka specifikuar se ku dhe kur Sharmahd është arrestuar.

Asambleja e Mbretërisë së Iranit është një grup monarkist, që synon rrëzimin e qeverisë islamiste të Iranit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Turqia kundërshton planin e SHBA-së për Lindjen e Mesme

Turqia kritikoi të ashtuquajturin plani i paqes për Lindjen e Mesme që u shpalos nga SHBA, duke...

PD, fituesit e degëve në rrethe

Partia Demokratike ka përzgjedhur këtë fundjavë kryetarët e degëve lokale në disa prej qyteteve kryesore në vend. Në krye të disa prej degëve kryesore në...

Macron: Rikonfirmojmë besnikërinë ndaj sigurisë së Turqisë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ripërsëriti besnikërinë e vendit të tij ndaj sigurisë së Turqisë. Sipas deklaratës me shkrim të bërë nga Pallati Elysee, Macron...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...