Holanda: Kujdes, NATO nuk mund të bëjë asgjë pa Turqinë

Aleanca e NATO-s nuk mund të bëjë asgjë pa anëtaren e saj të rëndësishme, Turqinë, tha të mërkurën kryeministri i Holandës, Mark Rutte.

Gjatë marrjes në pyetjeve të ligjvënësve në parlament mbi operacionin antiterror të Turqisë në verilindje të Sirisë – Mark Rutte tha se pretendimi se NATO do të ishte më mirë pa Turqinë nuk është një pretendim “mençur”.

“Turqia është një nga anëtarët më të fortë të NATO-s. Unë nuk mendoj se NATO mund t’ia dalë pa Turqinë, as në mënyrë gjeopolitike e as strategjike,” theksoi ai.

Si anëtare e bllokut që nga viti 1952, Turqia krenohet me ushtrinë e dytë më të madhe të NATO-s, pas Shteteve të Bashkuara.

Turqia nisi Operacionin Burimi i Paqes, i treti nga në një seri operacionesh ndërkufitare në veriun e Sirisë, që synon eliminimin e terroristëve të lidhur me ISIS-in, dhe organizatat që janë ombrellë e PKK-së.

Operacioni, i kryer në përputhje me të drejtën e vendit për vetëmbrojtje të mbështetur nga ligji ndërkombëtar dhe rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, synon të krijojë një zonë të sigurt pa terror për rikthimin e sirianëve në zonën lindore të lumit Eufrat.

PKK –ja, e renditur si një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian – ka zhvilluar një fushatë terroriste kundër Turqisë për më shumë se 30 vjet, duke rezultuar në vdekjen e gati 40,000 njerëzve, përfshirë gra dhe fëmijë. /Mesazhi/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kina sanksione për kompanitë amerikane që shesin armë në Tajvan

Kina do t’u kundërpërgjigjet kompanive amerikane të përfshira në shitjen e armëve në Tajvan për të mbrojtur interesat e saj kombëtare, tha zëdhënësi kinez...

Fauci: Nuk mund t’i varim shpresat te krijimi i vaksinës

Eksperti më i lartë i qeverisë së SHBA për sëmundjet infektive tha se Amerika nuk mund t’i varë shpresat te krijimi i vaksinës, sado...

Operacioni “Dega e Ullirit”, neutralizohen 1.141 terroristë

Ka arritur në 1.141 numri i terroristëve që janë neutralizuar që nga fillimi i operacionit "Dega e Ullirit" i ndërmarrë nga Forcat e Armatosura...

Së fundi

Sipas ekspertëve, ka prova bindëse që provojnë se koronavirusi transmetohet edhe përmes ajrit, duke e bërë edhe më të vështirë frenimin e përhapjes së...

239 ekspertë të shëndetësisë nga 32 vende të botës kanë nënshkruar një letër të hapur drejtuar OBSH-s,ë ku i kërkohet asaj të rishikojë rekomandimet...

Shpallen rezultatet zyrtare të zgjedhjeve parlamentare në Serbi, shqiptarët fitojnë 3 deputetë

Sipas rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 21 qershorit në Serbi, 3 aleanca politike dhe 4 lista të pakicave arritën të hyjnë në Parlamentin Kombëtar...

Zvicër: Në ditën e parë, 95% e udhëtarëve në transportin publik, me maska

Në luftën kundër një vale të dytë të koronavirusit, Këshilli Federal javën e kaluar ka vendosur detyrimin për mbajtje të masksë në transportin publik. Ata...